Wpis z mikrobloga

#radom #airshow #wojsko #wojskopolskie #smiglowce #ukraina #lotnictwo kilka ładnych lat temu (chyba 2013) w czasie Airshow Radom rozmawiałem z pilotem Mi-17 o zakupie śmigłowców dla polskiej armii. To co mnie zaskoczyło to opinia (nie tylko jednego pilota) że żadne Augusty, żadne BlackHawki... Polscy piloci chcą MI-17 z Ukrainy (ok 2010 kupiliśmy kilka dla naszych specjalsów) bo te sprawdziły się znakomicie w Iraku, Afganistanie i Czadzie. Są duże i pojemne, bezawaryjne i proste w obsłudze i naprawie... ale (powiedział wzdychając) że pewnie ich nie kupimy bo to politycznie by nie przeszło... może teraz (gdy wreszcie wojna minie) przejdzie... To są śmigłowce nowe, cały czas produkowane i sprawdzone. Może zamiast Caracali będziemy mieli mniejsze Black Hawki z Mielca i duże Mi-17 z Ukrainy...
RafB - #radom #airshow #wojsko #wojskopolskie #smiglowce #ukraina #lotnictwo kilka ła...

źródło: comment_1647445337geJOgvVRazy9oRz0Bvp7fp.jpg

Pobierz
  • 16
Mi-17


@RafB: To w ogóle jest źle postawione pytanie. Mozna kupić duże śmigłowce klasy MI-17. Są takie na rynku nowsze i lepsze konstrukcje. Ale nie o to chodzi. Najpierw to trzeba się zastanowić czego nam potrzeba i czy chcemy 2 platformy dla śmigłowców czy jedną. Za PO-PSL była koncepcje, że z uwagi na logistykę, szkolenie, ilość załogi w śmigłowcu wszystkie śmigłowce będą na jednej platformie.
Jednak skoro w duzej cześć miały
@RafB: A mnie nie dziwi taka opinia. Poza tym, że lubią to co znają to MI-17 jest poprostu udaną maszyną i jest bardzo pojemny. Rzeczywiście w porównaniu z nim taki UH-60 jest malutki i dopiero Caracal nadrabia pojemnością.
@RafB: na Ukrainie są duże zakłady Motor-Sicz, które produkują silniki i modernizuja smigłowce Mi-2, Mi-8/17, Mi-24, przez co zmniejszają uzależnienie od dostaw częsci z Rosji, ale nie produkowali kompletnych maszyn. Pomijając chore urojenia Macierewicza, który chciał budować z nimi polski śmigłowiec ( ͡° ͜ʖ ͡°) to chyba za bardzo nie współpracujemy, bo wiele z tych zadan dla potrzeb wojska może robić nasz Świdnik. W 2019 była jakaś
@RafB: Wśród Polskich pilotów, szczególnie starszej daty, panuje dziwny fetysz radzieckiego lotnictwa. Sam się tym spotykałem niejednokrotnie a poznałem wielu pilotów, w tym wojskowych, przez aeroklub do którego należę. Wiesz, wśród pilotów też są Janusze którzy nie lubią zmian. Jak spytasz z kolei młodych pilotów to będą się zachwycali zachodnimi maszynami.
@Variv: @amperrowwer: tylko, że UH-60 nie jest wcale taki mały, a przy takiej samej masie startowej 12 ton co Mi-17 i Caracal pojemność kadłuba nie musi być najważniejsza, jesli chodzi o zasieg, predkosc i uzaleznienie od czesci z Rosji taki Mi-17 nawet nowy fabrycznie nie ma sensu
a przy takiej samej masie startowej 12 ton co Mi-17 i Caracal pojemność kadłuba nie musi być najważniejsza


@emerjot: No ale nie widzę powodu aby bać S-70i, które pomieści chyba 13 żołnierzy jak mogę wziąć Caracala, który pomieści zdaje się 26. W naszych warunkach gdzie około połowa z 50 śmigłowców miała być maszynami transportowymi to imho jednak ważna cecha.
@Variv: jasne, nam potrzeba wiekszych maszyn, tylko mowie ze black hawk nie jest taki mały, jak można było odniesc wrazenie po wpisach ( ͡° ͜ʖ ͡°) najgorzej, że wojsko dalej nie wie czego chce, bo do Marynarki kupili AW101, ktory jest jeszcze wiekszy, 3-silnikowy, moze zabrac 30 osob , a przeciez taka pojemnosc na co dzien sie nie przyda, a powoduje, że jest drogi w utrzymaniu
najgorzej, że wojsko dalej nie wie czego chce, bo do Marynarki kupili AW101, ktory jest jeszcze wiekszy, 3-silnikowy, moze zabrac 30 osob , a przeciez taka pojemnosc na co dzien sie nie przyda, a powoduje, że jest drogi w utrzymaniu


@emerjot: To nie tyle wojsko nie wie, a politycy. Wojsko to nawet wiedziało czego chce bo pierwotnie dużo wersji specjalistycznych było w tym zamówieniu. Jak by macierewicz nie anulował tego zamówienia
@Variv: offset to g... jak fabryka Opla za F16 ( ͡° ͜ʖ ͡°) z przetargiem wyszla kicha, ale z drugiej strony majac dwa zakłady, które produkuja sprzet kupowanie czegos poza nimi jest troche strategicznie słabe wg mnie, Augusta przy tamtym przetargu pokazala, ze jest elastyczna i moze zrobic sprzęt jakiego oczekujemy, a została przez to uwalona bo trzeba było dłużej poczekać -dostawy od 2019 xD juz by
offset to g... jak fabryka Opla za F16

@emerjot: Nie no ten offset przy caracalach był bardzo spoko, produkcja (czy też złożenie) 50 sztuk w PL (wojskowe zakłady lotnicze), a potem serwis w PL (centrum serwisowe Airbusa w pl), do tego gwarancja stałej ceny części zamiennych chyba 15 lat (przy obecnej inflacji i wzroście cen surowców to by był mega plus). Akurat tez przetarg na śmigłowce był zrobiony dość rzetelnie, długo