Wpis z mikrobloga

Rzeczywistość młodego Polaka na dzisiaj:

1. Dostajesz pierwszą pracę we #wroclaw za 4000 zł netto.
2. Wynająć czy coś kupić?
3. Eee, kupię, w końcu to będzie moje, będzie się spłacało!
4. W banku sprawdzenie zdolności kredytowej - przy takich zarobkach damy kredyt na 400 tys zł.
5. Kurła, za 350 tys. zł mogę kupić 41 m2 na Psim Polu (zadupie) - https://www.otodom.pl/pl/oferta/atrakcyjne-2-pokojowe-z-duzym-balkonem-bez-pcc-ID4fs0p
6. Za pozostałe 50 tys. zł sobie wykończę i umebluję
7. Rata kredytu na 25 lat - 2600 zł na dzisiaj (kolejne podwyżki stóp procentowych w drodze)
8. Na życie zostaje 1400 zł miesięcznie (46 zł dziennie)

Auto? Hobby? Wakacje? Życie miejskie?

XXI wiek, środek Europy, nieźle płatna praca na początek, a jesteś na starcie biednym niewolnikiem.

#oswiadczenie #nieruchomosci #ekonomia
  • 89
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@EconomicDisruption: Ja sam też kupiłem 1,5 roku temu, ale sytuacja wojny zawyża ceny nieproporcjonalnie mocno, dodatkowo sam jej początek to okres paniki co jeszcze bardziej wpływa na wzrost cen. To nie jest wzrost który utrzyma się na zawsze. No i stopy procentowe aktualnie będą rosły, nie ma innego wyjścia, ale nie będą się utrzymywały na rekordowym poziomie w nieskończoność.
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: ta historia byłaby naprawdę piękna jeśli byłaby prawdziwa (co też pokazuję miarę tej tragedii). Niestety podana pensja to niewiele mniej od średniej krajowej, a tej większość nigdy nie zobaczy. Najprawdopodobniej więc zamiast 4000 netto byłoby 3600 brutto, i tkwienie w wynajmowanym pokoju, i samobiczowanie, że się wcześnie nie wstawało i nie edukowało jak należy.
  • Odpowiedz
@ofizjo_pl: Tylko widzisz, ostatnio glapa podniósł stópki, dodatkowo wydał zalecenie, żeby zdolność liczyć jakby stopy były jeszcze o 5 pp większe. Nawet artykuł był na głównej z wyliczeniami, że teraz żeby dostać 500k kredytu mając rodzinę 2+1 to trzeba na czysto 13,5k zarabiać
  • Odpowiedz
Kurła, za 350 tys. zł mogę kupić 41 m2 na Psim Polu (zadupie)


@Jud-Suss: czyli uważasz, że mając 20 kilka lat w swojej pierwszej pracy należy ci się super mieszkanie blisko centrum? XD
  • Odpowiedz
@Jud-Suss zamiast poczekać aż się zacznie więcej zarabiać i to parę lat przepracuje to trzeba od razu brać kredyt zarabiając 4k bo przecież koniecznie trzeba mieć "swoje" i nie płacić tym "złodziejom" za wynajem mieszkania albo pokoju xD
  • Odpowiedz
@Jud-Suss: No 4000 to nie pieniądze na życie samemu w dużym mieście. Przy tych zarobkach będąc singlem pokój lepiej wynająć. Natomiast dla dwóch osób zarabiających np 4k i 3k netto to już kredyt na fajne mieszkanie zostaje na życie i jest perspektywa że za te 4-5 lat przy wzroście zarobków kredyt będzie mało istotną kwotą.
  • Odpowiedz