Wpis z mikrobloga

Mirki, od niedawna bawię się w #krotkofalarstwo

Mam RTL-SDR v3, a dzisiaj dotarła do mnie antena Mini-Whip i chcę się upewnić, że dobrze wszystko rozumiem zanim zacznę smażyć tego dongla ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A więc tak: poniżej jest przykładowy schemat podłączenia Mini-Whipa i o ile wszystko dobrze zrozumiałem, to podczas takiego podłączenia Bias Tee w RTL-SDR powinien być wyłączony?

Tylko w momencie kiedy chciałbym podpiąć antenę bezpośrednio do dongla (pomijając zewnętrzne zasilanie i power splitter), dopiero wtedy należy włączyć Bias Tee w donglu?

#pytanie #pytaniedoeksperta #elektronika #sdr #rtlsdr #miniwhip
Gumaa - Mirki, od niedawna bawię się w #krotkofalarstwo

Mam RTL-SDR v3, a dzisiaj ...

źródło: comment_1646860338KeqSeaV4fLbtrMA39OvKG9.jpg

Pobierz
  • 7
Ten "power splitter" to nic innego jak bias tee, tylko że na 12V. Jak je stosujesz to nie uruchamiasz tego bias tee w rtl v3 bo już masz jeden. RTL zapewnia bias tee na poziomie ~5V co jest za mało, aby ta antena dobrze działała. Zastanawiałem się ostatnio nad zakupem tego, daj znać jak efekty :)
@Marcin648: a no wiem że niby zaleca się 12-14V, ale niektórzy twierdzą że działa też na 5V i nawet nie jest tak źle z jakością sygnału

http://osiem.net.pl/elektronika/elektronika-antena-mini-whip-wersja-tht/

Ale i tak bym strzelał że 12V będzie lepsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeszcze muszę sobie ogarnąć kabelki do podłączenia tego i zasilanie i dam znać. Ale moje warunki są dosyć kiepskie i mam mnóstwo zakłóceń dookoła więc cudów się
Gumaa - @Marcin648: a no wiem że niby zaleca się 12-14V, ale niektórzy twierdzą że dz...

źródło: comment_1646865137DGgkxhJ8ftdyvvhB3SO3k0.jpg

Pobierz
@Gumaa: dodam jeszcze - że można użyć tego biasu od strony odbiornika - do załączania zasilania anteny. W sensie, że nie z niego antena jest zasilana, ale brak tego biasu - czyli wyłączenie/brak odbiornika - wyłącza tez zasilanie anteny (choć nie bardzo wiem po co, bo to szczątkowe ilośći energii)