Wpis z mikrobloga

Ale złoty leci na pysk... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Z ciekawości sprawdziłam, jak się mają kursy walut pozostałych sąsiadów Ukrainy. U wszystkich spadki.
Ciekawa jestem, jak będzie wyglądać sytuacja za pół roku. Wydaje mi się (ale nie jestem żadnym analitykiem), że niedługo kurs się ustabilizuje, jak już wszyscy "przyzwyczają się" do wojny na Ukrainie, ale złotówka nadal będzie na niskim poziomie. Być może za jakiś czas pomogą nam interwencje z Unii. Może też część firm z branży IT przeniesie swoje inwestycje z Ukrainy, Białorusi i Rosji do nas. Co o tym myślicie?

Wydaje mi się, że fajnie by było, gdyby Polski rząd lobbował teraz w UE i USA, aby ichniejsze banki kupiły trochę złotówki, aby ją umocnić. Zwłaszcza, gdy sami Polacy na potęgę wypłacają pieniądze z bankomatów i wymieniają złotówki na Euro. Zadbanie o stabilną sytuację gospodarczą w państwie, które przyjęło tylu uchodźców i jest teraz buforem wojny rosyjsko-ukraińskie powinno być moim zdaniem jednym z priorytetów dla zachodu...

Na szybkie przejście do strefy Euro raczej nie ma co liczyć. Przejście ma swoje plusy i minusy. Poza tym i tak trzeba spełnić konkretne warunki, na przykład poziom inflacji nie może odbiegać od poziomu inflacji w 3 najstabilniejszych krajach strefy Euro, państwo nie może być objęte procedurą nadmiernego deficytu, kurs walautowy musi być stabilny, no i stopy procentowe mogą najwyżej o 2 punkty procentowe przekraczać stopy 3 najstabilniejszych pod względem cen państw członkowskich. No i sam Glapa mówi, że nie chce przechodzić na Euro.

Jak chcecie, to zaplusujcie ten wpis, to zawołam Was za 6 miesięcy i porównamy sobie kursy z wtedy i z dzisiaj.

#gospodarka #euro #wojna
Pobierz a.....a - Ale złoty leci na pysk... ( ͡° ʖ̯ ͡°) 

Z ciekawości sprawdziłam, jak się...
źródło: comment_1646509527leQ0CBZ1Q2rXkmEAGD6DPo.jpg
  • 4
@niepopularna_opinia: No pomogła, przez lata pożyczali pieniądze korzystając na niższym oprocentowaniu, bo byli w strefie euro. Tylko dzięki temu, że byli w strefie euro ktokolwiek ich ratował. Tak samo jak PiSu teraz, ich problemem było rozdawnictwo i nadmierne zadłużanie (które z euro było jeszcze tańsze i prostsze)