Wpis z mikrobloga

Za jakieś 2 miesiące będę ciągnął kable cat 6a w nowym budynku mój wstępny plan jest jak na obrazkach. (niebieskie 2 kable/pomarańczowe jeden kabel) Łącznie 22 kable (jeden na strychu nieoznaczony). Co byście sensownego polecili jako solidny router, 2 access pointy i switch który to ogarnie :) i czy może byście coś jeszcze dodali.
#budowadomu #budownictwo #budujzwykopem #router #wifi
lobo - Za jakieś 2 miesiące będę ciągnął kable cat 6a w nowym budynku mój wstępny pla...

źródło: comment_1646337780Tdc2q9xXCe4BXcduEveRYJ.jpg

Pobierz
  • 23
jako ap https://www.x-kom.pl/p/166629-access-point-ubiquiti-unifi-ap-lr-b-g-n-300mb-s-28dbm-24ghz-poe.html


@Solitary_Man: chyba #!$%@?łeś albo chcesz opa cofnąć do 2012 roku
@lobo: Z apeków ubiquiti wifi6: https://store.ui.com/products/unifi-6-long-range-access-point brał bym long range bo masz 140m^2 na pietro a to dosyć sporo o ile na parterze pewnie da rade bo w garażu czy kotłowni nie potrzebujesz tyle tak na 1 pietro dałbym 2 apeki żebyś miał dobre pokrycie 5ghz. Co do routera, jeżeli jesteś słaby w konfiguracji to ubiquiti jeżeli
@lobo: Tak z ciekawości jakie będziesz miał tam łącze? Bo ogólnie w domach jednorodzinnych to jest lipa totalna, moi teściowie mieszkają otoczeni przez budynki wielorodzinne i wszędzie dookoła światłowód, a u nich neostrada 2mb lub radiówka 20mb/s... Ja mieszkam w bliźniaku i się ratuję domowym z tmobile, ale patrząc o ile wszystko jest droższe na prowincji (90zł za 90mb/s) to coraz częściej rozglądam się za mieszkaniem. Najlepiej 10 piętro i mieć
@lobo Jak już będziesz miał wszystko ogarnięte to pomyśl nad utworzeniem osobnych podsieci dla kamer/IOT/komputerów. VLANy na switchu + odpowiednia konfiguracja firewalla na routerze a zyskasz dużo bezpieczeństwa w domowej sieci. Polecam wycinanie całego *zbędnego* ruchu pomiędzy podsieciami, bo dla przykładu kamery potrafią mieć bardzo dziurawe oprogramowanie. Jak już będziesz miał stałe łącze to możesz pobawić się z OpenVPN i stosunkowo bezpiecznym dostępem do domowej sieci z zewnątrz.

Jeśli zastanawiasz się nad
@lobo: To trzymam kciuki, ja już dziesięć lat czekam na światłowód, miał być z POPC ale nie będzie, do 2027 ma być. Makabra to mało powiedziane, a patrząc na obecne trendy to i tak wątpię czy będą inwestycje w infrastrukturę kontynuowane w takiej ilości...

Ehh a kolega w wieżowcu ma 4 światłowody i dwie kablówki do wyboru, gigabit symetryczny z zewnętrznym ip za 65zl... (,)
@TomAtari: To tak zwane "a nuż będzie potrzebne" w kotłowni potencjalnie podpięcie pod pompę ciepła, w kuchni potencjalnie pod lodówkę :) wolę mieć położony kabel i go nie używać niż potrzebować tego kabla a go nie mieć, szczególnie że koszt to kilkadziesiąt złotych.

@piker: Ogólnie tam jest 2 dostawców niestety buduję na końcu ulicy i aktualnie jest tylko jeden chętny oprócz mnie do podpięcia i koszt podpięcia to jakieś 10
@lobo: Aaa jak tak to luzik. Ogólnie nie licz na ludzi, ja też znalazłem operatora chętnego podłączyć nasze osiedle jak się zbierze pewna grupa osób, ale jak usłyszeli, że będzie trzeba wysupłać parę złotych na aktywację i do tego abonament 80zł, to nagle wszyscy "aaa nie, ja mam w pleju za 40zł, myślałem że będzie taniej"... No i nie ma światła. ¯_(ツ)_/¯