Wpis z mikrobloga

W Polsce jest 16 mln pracujących ludzi.
Jak dodać do tego kolejne 1-5 mln Ukraińców, to tak jakby nagle zwiększyć ilość pracowników od 7% do 31%.
Jak niektórzy mogą twierdzić, że to będzie pozytywne dla naszej gospodarki?
Prościej, przypuśćmy że jest zespół 10 osób, myślicie, że jak nagle pojawi się od jednego do trzech Ukraińców na te 10 miejsc, to wam nie spadną/zatrzymają się pensje?

Argument o tym, że Ukraińcy są niewykwalifikowani to bzdura, kolejna naiwność i obłuda ze strony tych którzy tak twierdzą. Macie Ukraińców za głupków? Bo ja nie.
Przecież do nas przyjeżdża cały przekrój ich społeczeństwa - od niewykształconych sprzątaczek, budowlańców, kierowców aż po ludzi wykształconych - inżynierów, lekarzy, programistów itd.

Rynek pracy cofnie się do lat 90/2000. To dotyczy wszystkich, ale niektórzy tutaj myślą, że są w pracy niezastępowalni xd

Większość trafi do dużych miast typu Warszawa, Kraków itd. przez co będzie jeszcze większe przeludnienie i ceny.

Zdajecie sobie sprawę jakie to obciążenie dla gospodarki dodać w ciągu paru miesięcy taką ilość ludzi do państwa?
Nawet Niemcy wytrzymały "tylko" 1-2 miliony "inżynierów" podczas kryzysu migracyjnego kilka lat temu. Rumunia teraz planuje wpuścić max 500 tys.
Ale potężna Polska Polska chce wpuścić wszystkich xD

#ukraina #wojna #uchodzcy #polska #ekonomia
  • 41
  • Odpowiedz
  • 39
@Magma1 na pewno na moje stanowisko specjalisty ds. Kadr i płac, gdzie obsługuje POLSKICH klientów na podstawie POLSKIEGO prawa wezmą jakiegoś Ukraińca na moje miejsce. Powodzenia w nauce ustaw itd.

Chyba, że mówisz o osobach #!$%@? za minimalną - trzeba było się uczyć.
  • Odpowiedz
@Magma1: Masz kolego racje. Dlatego zrezygnowałem z planów zmiany pracy przez kolejne kilka lat, i będę bronił swojego stanowiska. Bo mógłbym wpaść w bezrobocie z którego mógłbym nie wyjść
  • Odpowiedz
@m76859: Tylko z drugiej strony jak coś się wydarzy w Polsce i będziesz musiał uciekać za granicę to Twoja wiedza okaże się na zachodzie kompletnie bezużyteczna xd W razie W. to lepiej jednak być lekarzem lub inżynierem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@elf_pszeniczny: co ma piernik do wiatraka? Niewydolny system to wina zbyt niskiego wieku emerytalnego, wielu grup uprzywilejowanych i populizmu, nie tych 16 milionów pracujących Polaków.
  • Odpowiedz
Przecież do nas przyjeżdża cały przekrój ich społeczeństwa - od niewykształconych sprzątaczek, budowlańców, kierowców aż po ludzi wykształconych - inżynierów, lekarzy, programistów itd.


@Magma1: jeśli chodzi o programistów to i tak część z nich nawet teraz pracowała zdalnie dla krajów zachodnich, więc tutaj za dużo się nie zmieni. A pozostałą część rynek wchłonie, jest duże zapotrzebowanie na programistów, nie sądzę żeby tutaj doszło do większych zmian np. w płacy.
To
  • Odpowiedz
inżynierów, lekarzy, programistów itd.


@Magma1: ile jest inżynierów i programistów wśród kobiet na Ukrainie?

Jak niektórzy mogą twierdzić, że to będzie pozytywne dla naszej
  • Odpowiedz
@Magma1: szacu ki mowia o 1mln potencjalnych imigrantow, a tobie wyszlo z wyliczen, ze minimum milion odbierze nam miejsca pracy xD to juz nie tylko zwykli ukraincy, ale nawet ich 5 letnie dzieci nam odbiora miejsca pracy xD? I wszyscy jada do Polski i tu zostana?
  • Odpowiedz
@Magma1: A teraz zobacz sobie jak wygląda demografia Polski. I zakładasz że Ukraińcy będą jedynie zarabiali a nie konsumowali. I porównywanie Ukraińców z inżynierami to XD Jak planujesz zatrzymać zasiąść demograficzna i bankructwo systemu emerytalnego?
  • Odpowiedz
@trevoz: nie wiem czy da się prosciej.
Zagadka, masz 10 programistów, zarabiają średnio 10 tys brutto.
Pojawia się trzech Ukraińców, godzą się pracować za średnio 8 brutto.
Komu wstrzymają podwyżki/zwolnią?
  • Odpowiedz
@masterix: przecież nie przyjeżdżają same kobiety z dziećmi, wierzysz w propagandę. Dodatkowo jeśli wygra putler to przyjedzie tutaj jeszcze więcej ludzi.
@mazaken: rząd oficjalnie szacował między 1-5mln.
@Waffenfarbe: poprzez wstrzymanie 13, 14, przywilejów emerytalnych
  • Odpowiedz
@Magma1: widać kto kwiczy najgłośniej w tej sytuacji. Jak boisz się OPie konkurencji na rynku pracy ze strony ludzi, którzy tutaj uciekają przed wojną to gratulację.

Pojawia się trzech Ukraińców, godzą się pracować za średnio 8 brutto.

Od lat pracuję miernoto intelektualna z ludźmi z Ukrainy, myślisz, że oni pracują z ukraińskie stawki dla zachodnich firm to się mylisz. Dodatkowo gdybym znalazł programistę do mojej firmy to mam wypłacane 3k
  • Odpowiedz
@Magma1: nie uwzględniasz tego, że na ten moment brakuje rąk do pracy w programowaniu. Nie sądzę by przyjechało tylu programistów z Ukrainy, żeby nasycić rynek.
  • Odpowiedz