Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, planuję inwestować w #srebro i #zloto jako zabezpieczenie przeciwko inflacji + na wypadek spadku wartości papierowego pieniądza.
Czy moglibyście krytycznie ocenić mój plan i zaoferować feedback?

1. Planuję przeznaczać na zakupy złota i srebra ok. 8% z moich 10,000 zł dochodu netto, to jest 800 zł na miesiąc i 9,600 zł w skali roku. Mam zamiar trzymać kruszce przez 10-20 lat lub do czasu katastroficznych scenariuszy czy jakichś nagłych skoków wartości.

2. Myślałem o kupowaniu w proporcjach 1:1 (tj. 400 zł na złoto, 400 zł na srebro).

3. Planuję kupowanie w sprawdzonych miejscach (np. Tavex). Złoto chyba najlepiej kupować w małych sztabkach 1-5 g, a srebro w monetach 1 oz.

4. Zastanawiam się, czy kupować regularnie co miesiąc, czy np. raz/dwa razy w roku na postrzeganych spadkach. Podobno co miesiąc warto kupować np. kryptowaluty, a dolar cost averaging (DCA) na złocie/srebrze to zły pomysł. Sam nie mam jeszcze opinii na ten temat.

Co zmienilibyście w tym planie?

#pytanie #inwestycje #inwestowanie #metale #kruszce #oszczedzanie #oszczednosci

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62153db035706f441986093f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, planuję inwestować w #srebro...
źródło: comment_1645560700mH9HdKKBDWPaWIsqhuunnm.jpg
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania: Czemu srebro?
Jeżeli planujesz jakieś katastrofalne scenariusze to tylko złoto.

10 koła -> 1 uncjowa moneta bulionowa (8 tys)
A za 2 koła - sztabki 1 gramowe tavexa (około 274 zł)

Przy Twoich założeniach będziesz miał dużo srebra a wartość tego jest dość umowna na katastrofalne warunki.

Zawsze będziesz mógł 1 gramem gdzieś handlować a i tak spread w tych sztabkach od Tavexa jest podobny do srebra.
TriggerHappyBouncer: Ja bym generalnie kupował po pierwsze monety, po drugie małe. Monety mają przewagę nad sztabkami bo są chętniej akceptowalne, trudniej je podrobić (czyt. łatwiej sprawdzić czy są fałszywe). To prawda jest pewna premia, którą płacisz za mniejszą wagę ale ta sama premia zostanie ci doliczona jak będziesz sprzedawał. Pow. stwierdzenie odnosi się zarówno do monet złotych i srebrnych. Złote bym kupował 1/10 oz, srebrne 1 oz.

Odnośnie relacji złoto srebro