Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, planuję kupować #bitcoin (80%) i inne #kryptowaluty (20%) za około 12 000 zł rocznie, a następnie przesyłać je na mój #trezor i trzymać na nim jako długoterminowe oszczędności.

1. Jeżeli oszczędzam w skali 10-20 lat, to lepiej dokonywać większych zakupów w najbliższych kilku latach, czy rozłożyć to równomiernie w czasie?

2. Kupować regularnie za mniejsze kwoty co miesiąc czy rzadziej za większe kwoty, podczas lokalnych spadków - a jeśli to drugie, to jak je identyfikować w możliwie najkorzystniejszy sposób?

3. Jak zminimalizować opłaty/prowizje związane z przelewami?

4. Czy warto kupować na popularnych giełdach ze szczegółowym KYC, a nastepnie raportować nabycie kryptowalut w zeznaniach podatkowych, czy to raczej martwe prawo?

#pytanie #podatki #prawo #inwestycje #inwestowanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6214d5db35706f44198602d5
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, planuję kupować #bitcoin (80...

źródło: comment_16455415599ebOT53HcVkdtns9cZsCGS.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AnonimoweMirkoWyznania: 1. Równomiernie, poza czasem gdy rynek jest w fazie całkowitego szaleństwa, wtedy jest czas na sprzedawanie a nie na kupowanie.

2. Ta pierwsza opcja

3. polski bank > revolut > SEPA na coinbase pro > EUR/BTC > withdraw. Dzieki temu placisz tylko oplaty revolutowe za przewalutowanie (chyba ze masz konto walutowe w banku, poczytaj co ci wyjdzie taniej), 0.5% za zamianę eur na btc i kilka złotych za wypłacenie
  • Odpowiedz
Kupować regularnie za mniejsze kwoty co miesiąc czy rzadziej za większe kwoty, podczas lokalnych spadków - a jeśli to drugie, to jak je identyfikować w możliwie najkorzystniejszy sposób?


@AnonimoweMirkoWyznania: tu sobie w sumie sam odpowiedziałeś, sentyment rynku cię zwiedzie i będziesz kupował właśnie na górkach
Ewentualnie obserwuj fear&gread i nie kupuj jak chciwosc >60, ja tak robie
  • Odpowiedz
4. Raczej nikt cię nie będzie ścigał za 12k, zwłaszcza jak będziesz miał tylko koszty i hold będzie trwał 20 lat xD


@kexus512: Dlatego lepiej te koszty ująć w rozliczeniu, przez kilka-kilkanaście lat konkretna sumka się uzbiera i warto pomniejszyć tym podatek od zysku (o ile tak to działa).
  • Odpowiedz
Orkiestrator: Fajne proporcje wybrałeś, bardzo rozsądnie.
Proponuję w pierwszej kolejności kupować BTC, bo on na pewno powstanie.
Altcoiny stracą pewnie jeszcze z 70% i nie wiadomo które powstaną.
Ostatnio wpłacałem na Zondę przelewem - Litecoin - Kucoin. Z 5000 zł miałem na Kucoinie 4950 zł co uważam za dobry wynik.
KYC to norma nie ma tego co diabolizować.
Tak samo podatki. Mamy to rozwiązane w Polsce bardzo prosto, nie widzę powodu by bawić się w partyzanta by zaoszczędzić 20% podatku. Chyba tylko młodzież uważa, że ich obowiązkiem jest unikanie
  • Odpowiedz
@2564: Niby tak, ale za te 5-10 lat jakoś te pieniądze trzeba będzie upłynnić. Nie weryfikowałem, ale słyszałem, że jeśli US weźmie Cie pod lupę i okaże się, że suma niezapłaconego podatku >10k to jeszcze grozi kara grzywny. Po co sobie komplikować?
  • Odpowiedz
@Bramborr: Typie to tylko chodzi o to abyś sam przypoucował się ile masz czego, aby mogli położyć na tym swoje łapska. Jak kupisz na giełdzie, to o tym wie tylko giełda, ty i Pan Bóg, nikt więcej.
Jeśli to nie są ogromne tranzakcie, i będziesz chciał wypłacić zysk to rozbijesz kwotę na kilka mniejszych transakcji bez przekraczania limitu który zwraca uwagę skarbówki.
Jak chcesz to trzymać 5-10 lat czy więcej,
  • Odpowiedz
GwiezdnaKuropatwa: @kexus512: Dzięki. Coinbase Pro jest lepsze np. od Krakena? Revolut i EUR są lepsze od Wise'a i USD?

@Corona_Beerus: @nicspecjalnego: @Opposition_Fuhrer: Macie rację. Jedyna rzecz, nad którą się zastanawiam, to czy nie kupować Bitcoina za większą część dochodów w najbliższych latach (np. 10%), a potem za 2-3%, ponieważ może bardziej zyskać na wartości w latach 2022-2030 niż np. 2030-2040 ? Podejrzewam, że
  • Odpowiedz
Jakie giełdy z maksymalnym stopniem anonimowości mają dobre stawki?


@AnonimoweMirkoWyznania: FTX na chwile obecną najlepsza. Zbieraj i rób kopię plików (PDFy z przelewów z banku na giełdę, screen shot z giełdy z datą i kursem po którym kupiłeś żeby było jasne za ile i kiedy) Może się przydać w przyszłości.
Co roku deklarować w PIT ile wydałeś na zakupy krypto.
  • Odpowiedz
  • 0
@plaisant jesli kupuje z revoluta tzn konto w banku-> revolut->zamiana pln na usd>wplata na binance a potem z usd na btc i tak co miesiac pare stowek jako sposob na oszczednosci to "co" powinienem trzymac w razie potencjalnej kontroli kiedys tam kiedy bedzie ladna sumka?
  • Odpowiedz
@sew1k: tak jak wyżej napisałem. Najważniejsze żeby mieś PDFy z przelewów z banku na revolut i z revolut na giełdę. Może być historia transakcji. Nie wiem jaki masz bank. Ja w swoim banku mogę pobrać całą historię transakcji od do jakiegos okresu i to jest w PDF 12-14 dokumentów na rok. Chodzi o to żeby można było wyliczyć ile poszło na revolut i żeby mieć podkładkę w razie kontroli gdybyś
  • Odpowiedz