Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#podatki #ksiegowosc #pit #it #programista15k #epit #infakt #urzadskarbowy

Mireczki, prośba o poradę, może ktoś miał podobny problem.
1.
Pracowałem przez kilka miesięcy na umowie zlecenie z przekazaniem praw autorskich (koszty 50%). Dostałem PIT11 od zleceniodawcy, wszystkie kwoty jakie tam są wpisane są jak najbardziej ok. Ale w poprzednich latach zawsze miałem to ujmowane jako "Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy", w tym roku mam "Należności z tytułu umowy zlecenia, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, z wyjątkiem należności wykazanych w wierszu 6". Przychód, dochód, zaliczka, składki - wszystko jest ok. Czy ma znaczenie, że wpisali to jako umowa zlecenie a nie prawa autorskie?

2. Drugie pytanie być może wiąże się z pierwszym. Wyszło mi do zapłaty kilka tysięcy podatku. ALE epit nie zaliczył mi kosztów uzyskania przychodu całych tylko wziął jakąś niską randomową kwotę. Nijak nie mogę dojść do tego jak. Jak sumuję koszty (zgodnie z ich instrukcją) to jest ok, nie mam podatku do zapłaty. I teraz się zastanawiam czy to ich błąd (wydaje mi się, że w poprzednim roku albo 2 lata temu też z automatu mi coś zle podliczyło), czy to wynika z tych źródeł przychodów?

Jutro od rana będę wisiał na krajowej informacji skarbowej, ale tam po pierwsze nie powiedzą mi raczej co gdzie powinno być wpisane tylko mi zaczną cytować który przychód jest który, a po drugie nie wiem czy w ogóle się dodzwonię..

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6213ffc835706f441985f6ef
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: Pisz do firmy, która Ci tego PITa przygotowała i niech tłumaczą. Ja dzisiaj na telefonie z HRówą siedziałem, bo okazało się że mam magiczne 5k zwrotu, które dzięki mojej interwencji zamieniło się w 200 PLN. Winny program, który przygotowywał PITy. Dzięki temu nie będę musiał wojować ze skarbówką.