Wpis z mikrobloga

Mireczki uważajcie na laptopy, telefony, dilda... no ogólnie na urządzenia z akumulatorami.

Co mi się przytrafiło ostatnio z rana w pracy macie obrazkowo w kolażu w załączniku ( ͡° ʖ̯ ͡°)

A tu opiszę historię, może kogoś zaciekawi. Dell e7440, zakupiony ponad 3 lata temu. tl;dr niżej jakby co.

Bateria kupiona ponad 3 lata temu od @SwiatBaterii (i tutaj nie mam żali i pretensji do nich mam kilka ogniw i aku z tej firmy, nigdy nie było problemów no może oprócz gównianej wydajności w jednym telefonie; możecie dać rabat na pocieszenie xD). Laptop do użytku sporadycznego, nawet nie do pracy; wyczyszczony i nasmarowany.... Kilka dni wcześniej coś bateria zaczęła świrować, nie wyszukiwało jej po włączaniu laptopa. Potem po dellowym resecie (30 sekund przycisk power naciśnięty bez baterii i zasilania) wyszukało i zaczęło ładować, pokazał się też komunikat przegrzania w diagnostyce Dellowej (ale ten ze 2 razy w roku się pojawia odkąd mam lapka, podobno i7 tak miały w tych modelach). Laptop miał dziwny objaw bez baterii jak i z baterią działał ok. 2 minuty i wszystko się zawieszało (°° Myślałem, że jakiś wirus lub coś na płycie głównej, ale do tego jeszcze wrócę.

W piątek podładowałem go w pracy (oryginalną ładowarką, bo mam i zamiennik) wyłączyłem i w weekend nawet nie patrzyłem w stronę torby ze szrotem. W poniedziałek rano wyjąłem laptopa na biurko korzystając z braku roboty - NIE WŁĄCZAŁEM GO - i poszedłem oddać żółty płyn do WC. Wracając uradowany zrzuceniem balastu numer 1 poczułem plastikowy smrodek a spod laptopa zaczął unosić się dymek () - szybko odwróciłem do góry nogami i wypiąłem baterię, która wbrew pozorom nie hajcowała się jak to lit tylko pojawił się otwór jak po pocisku... Okazało się tak jak na zdjęciu poniżej, że zapaliła się elektronika baterii... Liczyłem na ogniwa bardziej w tej kwestii, co nie zmienia faktu, że jakby laptop był w torbie albo w aucie a często w aucie jeździł to mogła być niezła inba ()

Wracając do tematu "freeza" - nie wiem czy to nie teoria spiskowa i miało to wpływ na ładowanie oraz baterię - okazało się, że nawarstwiło mi się kilka aktualizacji Windows 10 do tego kolejne z Antywirusa, który miał nieaktualne sygnatury itd. Wszystko stawało po prostu w trakcie działania czy próby aktualizacji po około 2 minutach, nie wspominając o próbie korzystania z laptopa - temperatury w CoreTemp były w normie, taktowanie też. Podejrzewałem jakiś syf na dysku, ale okazało się, że po skanowaniu w trybie awaryjnym - w którym NIC się nie zawieszało - niczego nie wykryło. Laptopa uruchamiałem bez baterii oczywiście na kablu z 15 razy powoli dociągał aktualizacje po kilka % xD aż w końcu poszło wszystko i przestał się zawieszać... Czyżby aktualizacja Windowsa o mało nie spier... mi latopa, a wyciągając śmiały wniosek mogła uszkodzić coś w elektronice baterii ? ¯\(ツ)_/¯

tl;dr
Wyjąłem lapka z torby, poszedłem się odlać, przychodzę a tam dym leci spod maszyny
Spaliła się elektronika baterii o dziwo ¯\_(ツ)_/¯

Ktoś miał podobne przypadki ? ( )


#e7440 #elektronika #laptopy #gorzkiezale #tematdlauwagi
Dezynwoltura - Mireczki uważajcie na laptopy, telefony, dilda... no ogólnie na urządz...

źródło: comment_1645444802Nq9Ztzi25ycH8HkE9s0kwY.jpg

Pobierz
  • 12
Bateria kupiona ponad 3 lata temu od @SwiatBaterii (i tutaj nie mam żali i pretensji do nich mam kilka ogniw i aku z tej firmy, nigdy nie było problemów no może oprócz gównianej wydajności w jednym telefonie; możecie dać rabat na pocieszenie xD).

@Dezynwoltura: A powinieneś mieć do nich żal i pretensje.
@Dezynwoltura: równie dobrze przyczyną mógł być pęknięty kondensator ceramiczny od naprężeń. Usterka mechaniczna, która może wystąpić w każdej elektronice, na każdej płytce włącznie z główną laptopa, więc wina greencella taka średnia bym powiedział, no ale do końca nie wiadomo, nie było ekspertyzy.
@slavoy: dobry projekt, przewiduje tego typu uszkodzenia i wdrożone są odpowiednie środki aby używanie końcowego produktu było bezpieczne, jak zaczyna się cięcie kosztów, to pierwsze lecą „nadmiarowe” zabezpieczenia ;)