Wpis z mikrobloga

Zbliża się wiosna i zacznyma planować ogród. Pewnie będę pytał jeszcze nie raz o inne zagadnienia, ale na pierwsyz ogień idzie wejście i taras.

Wejście:
Drzwi mam ~20-30cm nad ziemią, we wnęce między ścianami. Chciałbym to zalać betonem i później obłożyć płytkami.
1. Beton wystarczy, że zazbroję siatką zbrojeniową (na dwóch wysokościach, bo będzie schodek, jeden albo dwa - zależnie od ilości stopni to tyle poziomów siatek planuję dać +1)?
2. Jak głęboko mam wykopać dziurę, jak przygotować podłoże, żeby to było stabilne i nie robiło problemów w przyszłości?

Taras:
Taras jest ~10-30cm nad ziemią. Całość będzie raczej pokryta deską (wiadomo, że to ważne, bo trzeba ustalić wysokość wylewki). Chcę wylać całą płytę pod taras. Zazbrojona będzie siatką zbrojeniową.
3. Na jaką głębokość mam tą płytę przygotować, jak ogarnąć podłoże pod taras?

Jestem totalnie zielony w takich sprawach i jakby ktoś mógłby mnie chociaż nakierować byłoby super :)

#budujzwykopem #budowadomu
  • 4
pod schody to tak głęboko jak w budynku czyli ok metra


@darek-jg: no właśnie o tym czytam i wychodzi, że powinienem to zrobić tak samo, jak jest posadowiony fundament budynku. Wykop na ~1m, zalany betonem ze zbrojeniem. I tu mam pytanie - zbroić to do góry, a później zbrojenie wiązać ze stopniami czy może zrobić ~30cm betonu, na tym wymurować bloczkami betonowymi ściankę, a dopiero na wysokości pierwszego stopnia zbrojenie już
~30cm betonu, na tym wymurować bloczkami betonowymi ściankę, a dopiero na wysokości pierwszego stopnia zbrojenie już pod same drzwi?


@leesiuu: ja bym lał w całości bo na bloczkach to może się przesuwać, spaść z nich w ekstremalnym przypadku a i roboty więcej