Wpis z mikrobloga

#geodezja
Geomirki wciąż bije się z wyborem robota. Dostępność z drugiej ręki (a raczej jej brak) i chore ceny zmuszają mnie powoli do zastanowienia się nad zmianą marki. Dotychczas poszukiwałem Leici bo na tym sprzęcie robiłem cale życie zawodowe, jestem przyzwyczajony i wolałbym nie zmieniać, ale życie to ciągłe zmiany ( ͡° ͜ʖ ͡°) więc robię rozeznanie wśród Topconów i Trimbla. Zwłaszcza denerwuje mnie podejście Leici do trzymania bardzo wysokich cen i liczeniu za każdy dodatek. Obsługuję głównie kubatury, budżet im mniejszy tym lepszy ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Jeszcze w ubiegłym roku byłem nastawiony na TS15, obecnie ze względu na ich brak, lub wywalone w kosmos ceny zacząłem rozważać TCRP1203 lub 01 z plusem, chociaż za ponad 10 letni sprzęt są to dalej kosmiczne kwoty biorąc pod uwagę nadchodzące problemy z częściami do nich. Zależy mi na pomiarach zintegrowanych.
Robiliście na Trimblu lub Topconie? Jakie wrażenia? Ciężko się przestawić z Leici, polecacie zmianę? Przeglądam S6 no i wygląda fajnie, praca na tablecie też wydaje się spoko. Jednak gubię się w tych pryzmatach aktywnych, pasywnych, ID celu, naczytałem się też o problemie ze współosiowością krzyża kresek z DR. Generalnie zależy mi też na czasie wykonywania roboty, nie chcę kombinować z klikaniem tysiąca okienek przy tyczeniu siedząc na stropie, czując tytoniowo-procentowy oddech ukraińskich murarzy nad sobą.
No szukam opinii, porady, help
  • 8
@ziomekz: Ja robię na Trimblu S5 od sierpnia zeszłego roku. Jest to mój pierwszy robot, choć pracowałem wcześniej też na TCRP1203 przez 2 miesiące. Sama ergonomia jest porównywalna pomiędzy obydwoma modelami, W Trimblu pracuję na kontrolerze TSC3, choć teraz mocno promują tsc5 lub tsc7 ale to już są kosmiczne pieniądze za nic tak naprawdę. Pomiary zintegrowane to fajna sprawa, wkręcam sobie lusterko na tykę a na to grzyba i nawiązanie trwa
@ziomekz Ja prwcuję na S5 + TDC600 (kontroler a'la smarfon) na obsłudze autostrady + obiektów mostowych i sprawdza się bardzo dobrze. Znajomy pracuje w innej firmie na obsłudze kubaturówki i pracuje na Spectrze Focus 35, bliźniak Trimbla. Ostatnio przeskoczył na Focusa 50 z kontrolerem Ranger 5 i mega sobie chwali.
@ziomekz: Temat rzeka. Sam pytałem o to jakiś czas temu i wziąłem Trimbla S5 + TSC7. Jak robisz głownie kubatury, no to Leica. Ze względu na dalmierz i Power Search. Mam manualną Leice z 2019 r i Trimbla 2021, więc jak na polskie warunki nowy sprzęt xd Dalmierz w Leice jest szybszy i dokładniejszy - w sensie wyniki są bardziej powtarzalne (chodzi o bezlustrowy, na lustro oba są ok). Nie ma
Pany dzięki za odpowiedzi, fajnie przedstawiliście swój punkt widzenia, co jest z mojej perspektywy bardzo cenne. Chociaż dalej nie jestem przekonany co wybrać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miałem pomysł przetestować Geomaxa, ale cenowo za nówkę wychodzi podobnie jak 5 letni TS15. A czytałem sporo negatywnych opinii o jakości wykonania i problemów z dokładnością.

Korci mnie po Waszych opiniach uderzenie w S5, a zwłaszcza możliwości TBC. W Leice bardzo
@ziomekz: Spectra ma swoje własne oprogramowanie, Spectra Geospatial Origin, i jest do kalka Trimble Access - te same rozmieszczenie ikon, te same nazwy, no dokładnie to samo, tylko zamiast trimblowskiej żółci masz spectrowski błękit ;)
@ziomekz: Dzwoń do dealerów i testuj co się da. Trochę czasu zmarnujesz, ale będziesz wiedział co i jak. Każdy sprzedawca przedstawi Ci zalety swojego sprzętu i wszystkie wady konkurencji xd
Topcon za 65k to chyba bez kontrolera. A z tym nowym Focusem to śmieszna sprawa, możesz kupić wersję 5", dopłacić potem i zrobi się z niego 3" a nawet 1". Cud. Ten stary model był inny niż Trimble, miał jakiś autorski
@PBuzz: Oczywiście, że bez kontrolera ( ͡° ͜ʖ ͡°). Nowy tablet Fc6000, lustro 360, uchwyt, tyczka i statyw to dodatkowo 26k. Oglądałem ten zestaw na YT i wygląda naprawdę zacnie zwłaszcza integra z hiperem sr, chciałbym go kiedyś przetestować. A odnośnie dealerów to raczej używek nie mają zostają jedynie handlarze, którym roboty schodzą prawie od ręki.
Może i bym się zainteresował czymś spoza wielkiej trójcy, tylko jest
@ziomekz: U mnie była to cena samego tachimetru w wersji jednoosobowej dokładność 3'' dalmierz chyba 2+2 mm ale to musiałbym sprawdzić dokładnie. Grzyba musiałbyś dokupić osobno. Jest sporo tego na rynku wtórnym już od 5 tys zł za wersje GPS+GLO, moim zdaniem nie ma potrzeby kupowania nówek bo używek jest od groma w dobrych cenach.