Wpis z mikrobloga

Niemiecki polskojęzyczny plakat propagandowy z okresu II Wojny Światowej. Widzimy na nim Stalina podpalającego chłopską chałupę i cieszących się z tego: Żyda w bardzo zdehumanizowanej postaci oraz Roosevelta i Churchilla. O ile był lęk co do ZSRR, chociaż i tak wolano komunistów od Niemców ("Przybądź do nas czerwona zarazo i wyzwól nas od czarnej śmierci"), to zapewne każdy Polak by chciał by wkroczył do nas wojska angielskie i amerykańskie, niestety tak się nie stało. Na plakacie zawarte jest kłamstwo. Praca z Niemcami nie ratowała życia, bo można było równie dobrze być przykładnym obywatelem Generalnego Gubernatorstwa a mimo to zostać wysłanym na przymusowe roboty do Niemiec lub zostać na skutek łapanki przewiezionym do obozu koncentracyjnego. W wyniku Generalnego Planu Wschodniego przetrwać miało co najwyżej 20% Polaków. #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #plakathistoryczny
Karp_Molotow - Niemiecki polskojęzyczny plakat propagandowy z okresu II Wojny Światow...

źródło: comment_1644824795iE0M3hX0zcyAIhbllNuErg.jpg

Pobierz
  • 9
@Karp_Molotow: moja babcia opowiadała mi, że jej ojciec, a mój pradziadek miał mleczarnie i w czasie wojny zaopatrywali się u niego Niemcy i partyzanci. Opowiadała, że do ich domu przychodził oficer o imieniu Paul (?) i pokazywał zdjęcia żony i córek, mówił, że Hitler to głupi człowiek i dzieją się straszne rzeczy, a wojna i tak jest przegrana (było to już po inwazji na ZSRR), ostrzegał też przed Ukraińcami (mimo, że
@Brazylia: nie no wiadomo, a Operacja Polska to przecież taki tam pikuś xD

Masz rację, beka z porównujących, bo ofiar komunizmu jest nieporównywalnie więcej, a skutki dla całego państwa i narodu ciągną się do dziś.