Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
W ciągu kilku najbliższych lat uzbieram około 400,000 złotych oszczędności. Planuję przechowywać 5-10% tej kwoty (20-40 tys. złotych) w formie metali szlachetnych.

- Czy to dobra alokacja środków?
- Jeśli tak, jakie metale i w jakiej formie powinienem kupować?
- Gdzie i kiedy je kupować?

Na ten moment myślę o następującym podziale w ramach części "metalowej": 70% w #srebro, 20% w #zloto, 5% w #platyna i 5% w #pallad - w formie monet bulionowych (pakowanych pojedynczo w kapsle) i małych, certyfikowanych sztabek (np. PAMP). Chętnie poznam Wasze opinie i sugestie.

#pytanie #finanse #metale #inwestycje #inwestowanie #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6202988c3be9540a5d026931
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
W ciągu kilku najbliższych lat uzbi...

źródło: comment_1644338646WlyS0yjgUvD1KhUQJdqfAo.jpg

Pobierz
  • 27
Na ten moment myślę o następującym podziale w ramach części "metalowej": 70% w #srebro, 20% w #zloto, 5% w #platyna i 5% w #pallad - w formie monet bulionowych (pakowanych pojedynczo w kapsle) i małych, certyfikowanych sztabek (np. PAMP). Chętnie poznam Wasze opinie i sugestie.


@AnonimoweMirkoWyznania: ja bym zwiększył trochę udział złota (do min. 30%, najlepiej 40%) i zmniejszył udział srebra, byłoby to trochę bezpieczniejsze.
Ja kupuję zawsze monety
A nie jest tak, że srebro jest bardziej nieprzewidywalne


@Poldi7777: tak, ale Gold/silver ratio jest strasznie wysokie, więc srebro ma duże pole do wzrostów

z podatkowego punktu widzenia gorszą opcją?


o jakich podatkach mówisz?
@trevoz: > Inwestując w metale szlachetne koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług. Wynika z nich, że złoto inwestycyjne powinno być traktowane nie jako surowiec, lecz waluta, natomiast srebro inwestycyjne – jako tak zwany przedmiot kolekcjonerski. Oznacza to, że o ile sztabki złota i złote monety bulionowe nie są obarczone podatkiem VAT, tak już nabywając ich odpowiedniki wykonane ze srebra trzeba zapłacić cenę powiększoną o
@Poldi7777: nieprawda. Na srebrne monety bulionowe sklepy nakładają VAT-marża, nie wiem jak to dokładnie działa, ale w praktyce tego VATu na monetach nie ma. Zresztą wystarczy wejść na https://spotprice.pl/produkt/britannia-1-uncja-srebra/
W metal market cena najtańszego bulionu to spot + 20%, czyli co - dopłacają 3% do każdej sprzedanej monety? A gdzie kasa dla sklepu, mennicy itd? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Więcej o tym micie w filmiku:

PS: istnieją
trevoz - @Poldi7777: nieprawda. Na srebrne monety bulionowe sklepy nakładają VAT-marż...
- Czy to dobra alokacja środków?


Nie.

- Jeśli tak, jakie metale i w jakiej formie powinienem kupować?


Nie kupować.

- Gdzie i kiedy je kupować?


Nie kupować.

@AnonimoweMirkoWyznania: Metale szlachetne historycznie sa fatalnym sposobem na inwestowanie. Nie tylko nie przebijaja szerokich indeksów, ale rowniez nie chronia przed inflacja.

w formie monet bulionowych (pakowanych pojedynczo w kapsle) i małych, certyfikowanych sztabek (np. PAMP).

Na samym spreadzie monet bulionowych jestes stratny 10%-15%
@AnonimoweMirkoWyznania: NA srebrze można robić jakies przewały, złoto jest najlepsze do przechowywania takich aktywów, bo srebrną monetę będzie Ci w razie W cieżej sprzedać, niż złotą, na które zawsze będzie taki sam popyt. O jakims palladzie czy platynie raczej bym nie myslał, bo nie wiem kto Ci coś takiego wymieni na żywą gotówkę za kilkadzieisąt lat, a kasę włożoną w złoto zawsze odzyskasz!
Inba Pytanie o przechowywanie gotówki na portalu dla
takbyło_niezmyślam.jpg.


@trevoz: Tak jest, a nie tak bylo. Sprobuj sprzedac monete za tyle samo co przed chwila kupiles od dealara. Mozesz zapomniec, bo po pierwsze nikt jej od ciebie nie kupi majac mozliwosc kupienia za tyle samo od dealera, a po drugie nawet sam dealer od ciebie jej nie odkupi za tyle samo, tylko wlasnie zaproponuje ci cene 15% nizsza.
@Dentka7: za tyle samo nie, ale 2-3% niżej bez problemu.
Rok temu kupowałem złote monety po 7200zł od dealera, w grudniu gdy uncjowa moneta kosztowała ok. 7800zł bez problemu sprzedałem ją za 7700zł, czyli 1.2% poniżej kwoty u dealera
za tyle samo nie, ale 2-3% niżej bez problemu.


@trevoz: Teraz to ja moge napisac: "takbyło_niezmyślam.jpg".

Takie bajki to nie nam. Zeby sprzedac za 1.2% ponizej kwoty u dealera to znaczy ze w tym siedzisz, znasz ludzi którzy ci ufaja.

Za 1% przeceny nikt nie zaufa osobie z ulicy jaka jest OP. Musi to byc konkretna oferta, która jest faktycznie konkurencyjna dla dealera.

Z reszta wejdz sobie na Tavex, masz ceny
@AnonimoweMirkoWyznania bardzo dobry pomysł. Moim zdaniem 10% przy obecnej sytuacji może być mało w metale. Podziel na części, dokupuj regularnie, powodzenia. Najlepiej złoto i srebro, reszta jest mało płynna. Srebro jest ok 60-70 razy tańsze od złota, ma tendencję do większych ruchów w obie strony.
@AnonimoweMirkoWyznania: Ja tam szedłbym tylko w złoto. Sam buduje swój portfel i jak ładnych kilka lat kupowałem sobie po jednej monetce srebrnej tak teraz planuje wszystkie monetki srebrne sprzedać i iść w złoto. Zwłaszcza jak tavex sprzedaje sztabki 1 gramowe w akceptowalnej przez mnie cenie ( ͡° ͜ʖ ͡°) czyli możesz mieć większość ekspozycji w monetach 1 umcjowych i trochę w sztabkach 1 gramowych.

Tylko ja nie
OP: @trevoz: @Arbuzbezpestkowy: @Poldi7777: @Dentka7: @Glikol_Propylenowy: @birus:

Jeden rabin mówi: nie bierz, to fatalna inwestycja, ceny metali polecą w dół po wyciszeniu pandemii, spread jest wysoki, w najlepszym wypadku to przechowanie kapitału, a może za 20 lat wymyślą metodę na tanie pozyskiwanie srebra i złota.

Drugi rabin mówi: 80% papierowego pieniądza wydrukowano w ostatnich 2 latach, idzie kryzys/wojna, ceny pójdą do góry, więc zaleca 30%