Wpis z mikrobloga

29/365 #animepifpaf
FN Five-seveN
Ciężko powiedzieć kiedy w Farbrique Nationale Herstal rozpoczęto prace nad pistoletem Five-seveN, który miał towarzyszyć FN P90 w systemie PDW (patrz odcinek 28). Jednak pierwsze przesłanki pochodzą z 1993 roku, kiedy to Jean-Louis Gathoye w USA wypełnił patent o zamek półswobodny użyty w tym pistolecie. Pierwszy raz zapowiedziano prace nad pistoletem w 1995, a rok później pokazano pierwszy prototyp. Szkielet pistoletu wraz z 20-nabojowym magazynkiem są wykonane z polimeru. Jest pistoletem kurkowym, jednakże posiada kurek wewnętrzny, stąd też wygląda jakby był bezkurkowy. Pistolet ten jest napędzany amunicją 5,7x28mm (patrz odcinek 28). Produkcję rozpoczęto w 1998 i niedługo po tym wprowadzono na rynek wersję „Tactical”, która różniła się tylko brakiem systemu samonapinania. Oryginalny Five-seveN mógł strzelać tylko w systemie double-action. Oba nie posiadały żadnego bezpiecznika. Mają też charakterystyczny duży kabłąk mający ułatwiać korzystanie z broni w rękawiczkach. Sama nazwa odnosi się do kalibru używanego w broni i jest celowo pisana z dużą pierwszą i ostatnią literą, aby się nawiązywać do swojego producenta – FN Herstal. W chwili obecnej jest on zaadoptowany przez 40 państw wliczając w to Francję, Grecję, Hiszpanię, Indie, Kanadę, Polskę i Stany Zjednoczone. U nas jest on używany przez GROM (głównie do ochrony dygnitarzy), oraz przez CBŚ. Na rynku cywilnym Five-seveN pojawił się w 2004 roku wraz z wejściem modelu IOM (Individual Officer Model), który różnił się od poprzedników dodaniem bezpiecznika, akcesoryjnej szyny Picatinny, ząbkowanym zamkiem i kabłąkiem, w pełni dostosowywanym celownikiem, oraz mechanizmem bezpieczeństwa nie pozwalającym oddać strzału bez włożonego magazynka. Premiera tego pistoletu na rynku cywilnym w USA wywołała wiele kontrowersji, ponieważ użyty w nim nabój był w stanie przebić niektóre kamizelki kuloodporne\*, oraz ze względu na bardzo pojemny magazynek. Mimo wielu prób zakazania tego pistoletu, w tym jednej po strzelaninie w Fort Hood z 2009 roku, gdzie psychiatra służący w armii amerykańskiej za pomocą Five-seveN zastrzelił 13 osób, a kolejne 29 ranił, to żadna się nie powiodła. Obecnie produkowanym modelem jest Five-seveN MK2.

\*Kamizelki kuloodporne są produkowane z odpornością do danego kalibru. Także kamizelka chroniąca przed 9x19mm, kompletnie zawiedzie jeżeli się na niej użyje np. .303 Winchester. Aczkolwiek chodziło tu chyba o to, że w takiej małej broni jest tak silny nabój. Nie wiem, często mam problemy ze zrozumieniem hoplofobów, tak samo jak oni mają problem z jakimkolwiek zrozumieniem broni palnej. ¯\_(ツ)_/¯

Sos obrazka: Canaan (2009, P.A. Works)

#bron #bronpalna #anime #manga #hinskiebajki #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #randomanimeshit
Pobierz
źródło: comment_1644300202I2Ms5NvSZlHSktxxnX5KLL.jpg
  • 7
@PatrykCXXVIII: Ciekawostka: kaliber 5.7x28 jest często porównywany do kalibru 7.62x28 Tokarev jeśli chodzi o możliwości przebijania pancerza. 5-7 wygrywa prędkością i dużym wyborem specjalistycznych pocisków, ale tokarev nawet ze zwykłym pociskiem z rdzeniem ze stali miekkiej (czyli najpopularniejszy chyba pocisk w czasach słusznie minionych w LWP) nie zawsze zatrzymywany jest przez kamizelki IIIA przy strzelaniu z lufy dłuższej niż pistoletowa.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@czarny_i_zly: Ciekawostka: Kiedyś poprawiałem znajomego fanatyka historii i militariów, że kaliber Mausera C96 to dokładnie 7,63x25 mm. A w TT-ce wynosi on 7,62.

A on był tak święcie przekonany, że coś zmyślam, że sam przyniósł z pokoju encyklopedię broni. I wyszło na to, że miałem co do tych mm zupełną rację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na studiach mechaniczno-maszynowych także zdarzało się, że znajomi z roku gadając coś