Wpis z mikrobloga

Czołem, producenci muzyczni!
Czasami nagrywam sobie rapowe kawałki, na różnych stylowo bitach, 90s, reggaeton itd.
Po nagrwyce miksuję sobie wszystko w jedną całość i zauważyłem coś takiego, że miks, ktory robię na słuchawkach, brzmi w miare spoko, jak na moje możliwości i jestem z siebie zadowolony, na słuchawkach, czy to moich, mojej siostry itd.
Cały czar jednak pryska, gdy odsł#!$%@? kawałek na głośnikach, mam wrażenie że caly miks się rozmywa, albo rozjeżdża - wychodzi z tego taka flaka.
Miksowanie na sluchawkach wpływa w jakiś sposób na nasz sluch? Nie dostrzegamy tych szczegółów, które później slyszymy, gdy odsł#!$%@? utwór na głośnikach?
#produkcjamuzyki
  • 8
@Kapa3991: W pierwszej chwili miałem napisać coś zgryźliwego... ale przecież jak nie wiesz to nie wiesz, a więc... Same słuchawki już brzmią między sobą różnie, a co dopiero jak wchodzą w grę głośniki. Odległość od uszu, ilość poruszanego powietrza, odczuwanie niskich tonów, wszystko się zmienia. Miksujesz na jakichś studyjnych słuchawkach o w miarę płaskiej charakterystyce czy na czymś innym?

Dobrą regułą jest słuchanie regularnie swojego utworu na słuchawkach innych niż te
@aseeon_: dzieki za odpowiedź.
Tak, miksuję na sluchawkach dt770.
Najlepiej te moje miksy zawsze brzmią na moim telefonie s21 połączonym ze sluchawkami jbl710. Jak słucham swojej twórczości na tym duecie, to jestem naprawdę zadowolony z siebie, porównując to do tego, co kiedyś umiałem :)
Te jbl fajnie podbijaja instumenty perkusujne, przez co kawalki w stylu regetonowym, w których właśnie bębenki są najważniejsze brzmią według mnie naprawdę spoko.
Teraz juz mniej więcej
Robiąc miks używam monitorów, słuchawek DT 770 i Superluxów HD681F, słuchawek BT i głośnika laptopa. Głównym odsłuchem są monitory ale jednak dobrze jest sprawdzić na innych zestawach odsłuchowych jeśli nie ma się konkretnie zaadaptowanego studio i kupy doświadczenia.
A można wiedzieć, dlaczego chciałeś coś zgryźliwego napisac? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kapa3991: Bo to jest wykop i tutaj to jest pierwszy odruch przetrwania kiedy pada pytanie które można by potraktować jako oczywiste ( ͡° ͜ʖ ͡°)
BTW szkoły są różne, ale jednak zdecydowanie częściej się do miksu poleca otwarte słuchawki (na przykład DT 990). No i fakt, że koniec końców warto nabyć
przytocz proszę artystów którzy miksują tylko na słuchawkach i osiągają sukcesy.


@PanMieszko: Po pierwsze gdzie napisałem, że TYLKO, ale widzę, że masz swoją tezę i się będziesz #!$%@?ł :D
A po drugie nie wiem czy wiesz, że oni sie nigdzie nie rejstrują? Mało tego, nawet mało kto by się chciał przyznać, że mixował coś na słuchawkach przez to jak konserwatywne jest środowisko mix i master. Ledwo parę lata temu ludzie się
Miksuj zarówno na słuchawkach studyjnych jak i na głośnikach. Inne rodzaje głośników jak telefon itd wskazane - jak napisał kolega wyżej. Dobra opcją jest zapięcie na masterze filtru high pass + low pass jako referencja i ustawienie zakresu przeciętnego głośnika telefonicznego - wtedy na bieżąco mozesz sprawdzać jak miks bedzie brzmiał na tego typu głośnikach. Miksuj możliwie na jak najcichszympoziomie. Poczytaj o takim pojęciu jak „muddy mix”, bo tam może być problem.