Wpis z mikrobloga

Cześć,

pytanie o "domowy" VPN, czy coś takiego jest wykonalne w mojej sytuacji?

- publiczny (zmienny) adres IP
- router od ISP (Inea) Tilgin HG2381

Router nie ma możliwości konfiguracji VPN. Myślałem żeby postawic OpenVPN na lokalnym PC.

Problem w tym, że nie za bardzo rozumiem w jaki sposób miałbym udostępnić ten serwer w Internecie (port forwarding wymaga portu a w przypadku VPNa mamy 3cia warstwę) - dobrze rozumuję?

#siecikomputerowe
  • 5
@RRybak: nie rozumiem koncepcji, robiąc port forwarding tworzę matche bazujące na numerze portu (konkretny port/range), a VPN (jeżeli dobrze rozumuję) jest na warstwie L3 - nie mamy portów, w jaki sposób stworzyć na to matcha?
@leopardo: Stawiasz serwer VPN (polecam Wireguard) robisz forward portu na routerze (port XXXXX -> wewn. IP serwera VPN na port XXXXX). Do tego możesz sobie z tym serwerem postawić jakiś serwis, który co X czasu będzie sprawdzał jaki masz adres i zaktualizuje Ci go w strefie DNS subdomeny/domeny.
@leopardo: przykładowo openvpn nasł#!$%@? na PC na porcie 10943, prawdopodobnie UDP.
Na routerze ustawiasz przekierowanie UDP (albo TCP, jak se to tam skonfigurujesz) z portu 10943 (na zewnątrz) do adres.twojego.kompa.pc:10943.

Cokolwiek się łączy na twoj.adres.zewnetrzny.oddostawcy:10943 będzie wbijało do openvpn w sieci domowej. Nie rozumiem co Ty tu chcesz udziwniać :P
@RRybak: @Immortale:

namieszałem bo koncepcja softwarowych vpnów jest dla mnie nowa ;)

moje wyobrażenie było takie:
- serwer vpn w sieci LAN, słucha sobie na porcie X na który mam zrobiony forwaring ALE jest to tylko takie "control plane" (client->serwer ustanawia połączenie, wymiana jakichś kluczy, klient ustawia jakiś interfejs tunelowy TUN/TAP whatever)
- faktyczny ruch sieciowy jest szyfrowany i tunelowany do mojego serwera vpn, cała "faktyczna" zawartość oryginalnego pakietu jest