Wpis z mikrobloga

462 + 1 = 463

Tytuł: Sońka
Autor: Ignacy Karpowicz
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788308062913
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Forma książki: audiobook
Piszę któryś raz to pierwsze zdanie, bo nie wiem od której strony ugryźć tę opinię. Jeżeli chciałabym streścić fabułę to praktycznie mogę napisać, że jest o namiętności w czasach wojny między ubogą dziewczyną z Podlasia i niemieckim żołnierzem. Tyle. Nie jest to jednak książka romantyczna, dla mnie wręcz przeciwnie, jest o dziewczynie która w tej chwili namiętności wypala się, tak że reszta życia to już tylko nijaka egzystencja. Bohaterka określa to miłością, ale moim zdaniem to tylko wyidealizowany obraz, który stworzyła w swojej głowie, bo przez barierę językową ich krótka relacja opiera się na fizyczności. Sama książka ma ciekawą formę, bo oprócz głównego wątku mamy też postać zagubionego na tej wsi i przenośni w życiu, młodego reżysera teatralnego, który tworzy sztukę na podstawie życia Sońki. Uderzył mnie też swojego rodzaju spokój emocjonalny kontrastujący z okropnościami opisywanych sytuacji. Nie wiem czy to gawędziarska narracja, czy sama fabuła, ale wpadłam w tę historię i nie umiałam, albo raczej nie chciałam się wyrwać.
Chociaż zajmie to zdecydowanie dłużej czasu niż przeczytanie książki, to polecam w wersji audiobooka, a ściślej mówiąc słuchowiska. Czytane wypowiedzi głównej bohaterki w gwarze, wstawki pieśni ludowych, odgłosy w tle odwzorowujące gdzie dzieje się akcja, wszystko to jeszcze bardziej pomaga zanurzyć się w tym nieco onirycznym świecie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #literaturapieknabookmeter
Pobierz KaczuszkaSpodDzbanuszka - 462 + 1 = 463

Tytuł: Sońka
Autor: Ignacy Karpowicz
Gatunek...
źródło: comment_1643541816DVqGHPiH6duHQwszBQSakF.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Liczba stron książki: 208
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2016-05-06 - Użytkownik ckiler ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne