Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #przepisy #dzban #kiciochpyta ##!$%@? #przemyslenia

Jako wieloletni kierowca uzywam nastepujacych swiatel w samochodzie w nastepujacych okolicznosciach (wymienilem ponizej). Chcecie to dopiszcie jeszcze jakies swoje uwagi/przemyslenia/spostrzezenia.

ALE lapie duzego nerwa na kierowcow ktorze bez uzasadnionej podstawy w nocy uzywaja razem ze swiatlami mijania swiatwl przeciwmgielnych (halogenow) i jada na nich non-stop nie zwracajac uwagi na to ze troche oslepiaja auta z naprzeciwka. Dlaczego tak robicie? Halogeny nie sa swiatlami mijania! Na halogenach nie mozna jezdzic caly czas w nocy (albo i w dzien) i nie mozna oslepiac nimi innych kierowcow a co wiecej za to jest mandat za bezpodstawne uzywanie swiatwl przeciwmgielnych gdy nie ma takiego wskazania. I Nie! Jak komus spali sie zarowka jazdy dziennej to nie wolno w zamian jezdzic na halogenach tylko ta trzeba wymienic.

1. Pozycyjne
Gdy moje auto stoi w miejscu bez ruchu lub gdy dopiero co ruszam z parkingu zebym byl widocznu a jednoczesnie nikogo nir razil bez sensu. Albo gdy na dluzej zostawiam auto w miejscu gdzie chce zeby bylo bardziej widoczne

2. Dzienne (starsze auta ich nie maja)
Traktuje jak swiatla mijania ale tylko gdy jest jasno na dworze

3. Mijania/Krotkie
Caly czas wlaczone w samochodzie (za wyjatkiem dnia gdy swieca dzienne i jeat dobra widocznosc na drodze, chyba ze jade autem bez dziennych wtedy mijania/krotkie caly czas kiedy auto sie przemieszcza

4. Drogowe/dlugie
W nocy najczesciej poza terenem zabudowanym bez lamp nad droga gdy jest ciemno i swiatla ktorkie sa przyslabe. WYLACZAM ZAWSZE GDY WIDZE ZE Z PRZECIWKA ZBLIZA SIE AUTO KTORE MOGE OSLEPIC

5. Halogeny/przeciwmgielne
Gdy wystepuje mgla i niewiele widac lub razem z dlugimi (pkt 4.) kiedy jest naprawde ciemno, jestem sam na drodze i chce sobie jeszcze bardziej doswietlic droge. Ale tak samo jak dlugie wylaczam gdy tylko z naprzeciwka widze luna swiatla zblizajacego sie pojazdu bo te tez oslepiaja!
  • 5
@Djelon
Tak. W wielkim skrocie chodzi mi o taka sttuacje. Para podjezdza na zakupy, ona wylatuje na 5 min. po cos a on w tym czasie czeka z zapalonym silnikiem na swiatlach mijania. Moim zdaniem troche lepiej gdy juz musi stac na mijania to niech juz stanie na pozycyjnych przez ten czas. Dajac tym samym innym kierowcom info ze ten pojazd nie zamierza nigdzie sie przemieszczac - bedzie stal w miejscu. Czyli
@AntiAdzik ja na długich zawsze poza miastem, jak mijam inne to wyłączam, zawsze wtedy lepiej widać leżącego pijaka na środku drogi, pieszych idących poboczem czy zwierzynę.