Wpis z mikrobloga

@Jare_K a nie mylisz przypadkiem czegoś? Przecież na wysokosci satelity geo nadal będzie grawitacja, i podskocząc ściągnie cię w dół. A jeśli wieża będzie stacjonarną sztywną bryłą to jak ma mieć prędkość?
@Kolczaneiro: nie ma znaczenia, że wieża stoi na ziemi i tobie się wydaje, że się nie rusza. A rusza się przy powierzchni ziemi na równiku z prędkością liniową wynoszącą około 1674km/h. Więc jak ją wydłużysz do orbity geostacjonarnej, to przy ziemi będzie miała 1674km/h a przy wierzchołku około 3,08km/s. Więc stojąc tam już masz osiągniętą prędkość powstrzymującą cię przed opadaniem na ziemię. Podskakując przekraczasz prędkość ucieczki.
@Kolczaneiro: teoretycznie tak. W praktyce kto wie czy mikrotarcie po tysiącach/milionach lat ściągnęłoby cię na ziemię, czy wiatr słoneczny wypchnąłby cię dalej, czy ziemia przez ciągłą utratę masy na poziomie około 100'000 ton rocznie zmniejszając grawitację powolutku odsuwa orbity. A później jedna asteroida o masie miliona ton nadrabia dekadę strat ( ͡° ͜ʖ ͡°)
druga predkosc kosmiczna ktora wynosi 11.8km/s

@Kolczaneiro: tylko wiesz z tym jest taki myk, że to ma być prędkości początkowa, aczkolwiek nie twierdzę że samo podskoczenie by się nadawało.
Zresztą popatrz tak. Rakieta osiąga I prędkość kosmiczną (7,9 km/s) i znajduje się na LEO, potem przenosi się na orbitę Geostacjonarną gdzie ma prędkość ~3 km/s.
A żeby przenieść się z orbity niższej na wyższą trzeba przyspieszyć i to w 2 punktach