Wpis z mikrobloga

jak jest układ sieci tn s to #!$%@? rcd. Jak tnc to powinno wywalić eske.


@piteross: Może tak, a może nie. Jeżeli "przecięty kabel od odkurzacza" nie ma żyły PE i basen jest faktycznie izolowany od podoza to RCD wyrzucić nie musi. Eski wywalic też nie musi bo prąd powyżej 16A nie popłynie raczej.
o innego jesli po drodze, na środku pomiędzy tymi przewodami zanurzonymi w wodzie trafiłby na zwisający drążek metalowy, dobrze uziemiony i się go przytrzymał.

@Wiskoler_double: Wtedy powinno RCD wywalić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@piteross: 230V w wodzie zwyklej bombelkuje i gdzeje tą wodę ale nie wywala eski. Płynie jakies ~1A na oko, zależnie oczywiście od długości odizolowanych przewodów, odległości między nimi i zawartości jonów w wodzie.
Sprawdzałem kiedyś kabel w wodzie w różnych konfiguracjach ;)
@radkie: Pisałem o skutkach działania napiecia do 1000 V na mięśnie. Takie napięcie powiduje ich skurcz. Natomiast napięcie powyżej 1000 V powoduje rozkurcz mięśni. Czyli można przyjąć że takie napięcie powoduje "odrzucenie" delikwenta od przewodu.
nic nie powinno mu sie stać.


@Wiskoler_double: No kolego pięknie wszystko wydedukowałeś. Co do mrowienia to może być nawet w tym rogu basenu. Prąd elektryczny płynie objętościowo tak bym to określił. Oczywiście jego natężenie będzie się różniło w różnych punktach tego basenu. Jeśli to woda zwykła, taka basenowa to nic człowiekowi się nie stanie, za mało jonów. Jeśli słona to już takiej pewności nie mam. Jest duża szansa, że natężenie prądu