Wpis z mikrobloga

276 + 1 = 277

Tytuł: 27 śmierci Toby’ego Obeda
Autor: Joanna Gierak-Onoszko
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788365970343
Wydawnictwo: Dowody na Istnienie
Liczba stron: 343
Forma książki: książka
Smutny obraz ekspansji katolicyzmu, dopełniony opisem spustoszeń dokonanych w głowach ludzi, którzy mieli "nieszczęście" urodzić się poza "cywilizacją".
Spodziewałam się, że książka będzie bardziej nasycona opisami brutalnych praktyk, dokonywanych na rdzennych Amerykanach. Jednak to co przeczytałam też wystarczyło, by poczuć dreszcze na karku.
Nie sposób wejść w skórę ludzi, których dzieciństwo było ustawicznie niszczone, a tożsamość barbarzyńsko i bezwzględnie wymazywana.
Po wielu latach od tych straszliwych wydarzeń rząd kanadyjski starał "odkupic" winy przyznając, już dziś staruszkom, stosowne odszkodowania. Ale czy można wynagrodzić pieniędzmi bicie, poniżanie, rażenie prądem, gwałty, znęcanie i śmierć? Czy można w ten sposób zadośćuczynić dzieciom, które zostały odebrane rodzinom i wystawione na pastwę niewyżytych kreatur?
Ciężko pisać o tej publikacji bez emocji, bo i emocjami jest ona nasycona. Szczególnie bólem dzieci, które ciągle tkwią w tych starych już ludziach.
Bolesne było czytanie tego, ale jeszcze boleśniejszy był fakt, że kościół katolicki, w przeciwieństwie do rządu kanadyjskiego, nigdy w sposób jasny i dobitny nie potępił ani nie przeprosił za krzywdy, których sprawcami byli ich przedstawiciele.
Polecam przeczytać ku przestrodze i ku pamięci.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #kanada #indianie #kosciolkatolicki #reportaz #reportazbookmeter
Pobierz ZuleykazKoviru - 276 + 1 = 277

Tytuł: 27 śmierci Toby’ego Obeda
Autor: Joanna Gierak...
źródło: comment_1642423064qKcd4IyO8N0LAkPup6gjXl.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.3 / 10) (11 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 343
Gatunek książki: reportaż

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2022-01-05 - Użytkownik SonoIo ocenił na: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) - Wpis »
2\. 2021-07-05 - Użytkownik ostoja ocenił na: ★★★★★★★ (7.0
@Arc2: my mamy swoje martyrologie, a tymczasem za oceanem takie okrucieństwo. Mówiąc szczerze, nie miałam pojęcia o tym, jaką skalę to miało i jak wyrafinowane potrafiły być tortury, jakim były poddane dzieci autochtonów. Mówi się ogólnikowo, że biały człowiek wyniszczył Indian i mówi się raczej wskazując na przeszłe wieki. Tymczasem kilkadziesiąt lat temu, gdy takie rzeczy miały miejsce. To jest nie do uwierzenia. Chyba to najbardziej przeżywałam, że to było tak