Wpis z mikrobloga

Czołem,

mam taki plan, aby zrobić swoją chatkę trochę bardziej "inteligentną" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tego celu planuję kupić jakiegoś kompa-serwer, postawić na nim API na .net core, API będzie czytać dane z modułu wejść/wyjść do którego będą podłączone zabawki (rolety, kontaktrony, sygnały z wentylacji etc). Z całością będzie gadać apka mobilna.

I teraz szukam jakiegoś rozwiązania dla tego modułu rozszerzeń.
Wydawało mi się, że są takie proste "pudełeczka" które posiadają X wejść i Y wyjść, i pozwalają ze sobą gadać po np. Modbus TCP/IP. Ale z tego co szukam to w większość programowalne sterowniki.
Natomiast mnie nie chodzi o sterownik, tylko o możliwość podejrzenia wejść i ustawienia wyjść - i tych super by było jakbym ich miał sporo ;)

Możecie polecić coś takiego prostego?
Jaki ewentualnie protokół, żebym mógł gadać z tym rozszerzeniem z moim API. Modbus TCP/IP będzie ok?

Edit:
Przy okazji, znacie jakieś małe "komputerki" które sprawdziłby się jako taki domowy serwer? Nie chce kombajna tylko coś co obsłuży ten prosty system.

Z góry dzięki za pomoc!

#automatyka #inteligentnydom #programowanie #elektronika
  • 19
Kurde, mądrych to i dobrze zapytać - nie wiedziałem o tym! Sprawdzę czy mi to podpasuje.

Ale generalnie tak, chciałem sobie to sam postawić - nie wydaje się to jakoś mega skomplikowane, a chciałem uniknąć gotowych rozwiązań bo chce mieć to elastyczne i w każdym momencie móc sobie dostosować do swoich potrzeb.
@Czokowoko: co masz na myśli kompatybilność z milionem urządzeń? Ja w większości będę czytał/wysyłał sygnały cyfrowe więc to nie będzie integracja z jakimiś systemami np. do wentylacji
Jeszcze jedno pytanie - bo nie chce zadawać ich więcej nie czytająć dokumentacji tego - z tego co widzę to najlepiej to postawić na malinie, tak?
@Simple-Man: totalnie mnie tym pomysłem wybiliście z mojego planu :P OK, widzę, że to ma od cholery pluginów do integracji z systemami - a co z sygnałami cyfrowymi np. od kontaktronów? czy np. sterowanie rolet przez przekaźniki. Rozumiem, że miałbym to podłączyć wszystko do i/o w malinie, tak?
@else_if: to co piszesz to plugin binary switch/actuator, podstawa podstaw dostarczana z samym HA. Nie podłączaj nic do samej maliny niech steruje transoptorem który steruje tranzystorem który steruje rzeczami bo drive strength jest przyzerowy i banki gpio potrafią umrzeć a zwarciówka z kolei lubi ciężką rękę jeżeli chodzi o sygnał i potrafi puścić zwrotnie spike.