Wpis z mikrobloga

@mam_odwage_nic_nie_osiagnac: tak samo myślę. po prostu z jednej strony smutno, bo cyferki na rachunku spadły i teraz jest tam dużo mniej, z drugiej strony się człowiek martwi, bo najbliższy czas będzie ciężki i niepewny, to się oszczędności za bardzo nie można pozbywać. I tak planowałem rocznie nadpłacać do 10% kapitału. Wysłałem teraz więcej, bo bardziej się to opłaci przy wzroście WIBOR
@mirelle: nadpłaciłem 25% kapitału około. Zostało mi około 12 pensji oszczędności.

@RedBaron: ale nie nadpłacam przecież raty, która jest miesięcznym zobowiązaniem, tylko kapitał, który jest moim długiem i z niego wynika moja miesięczna rata. To że masz powiedzmy 1.5k raty wynika z tego, że masz 300k długu. Można porównywać koszt jedzenia do kosztu najmu, a nie do spłaty zadłużenia jakim jest kredyt.
@mirelle: ta, ale to tak jakbym nadpłacał po kilka k dodatkowo do każdej raty. Rozważałem takie rozwiązanie, ale każdorazowo do spłaty częściowej muszę wysyłać dokument, więc uznałem, że będę raz do roku robił nadpłatę. Kalkulowałem spłatę w około 8 lat ¯\_(ツ)_/¯
@rulon332: w zasadzie to tak. tylko przy nadpłacie 1k to korzyść tak mała, że nie opłaca mi się całej biurokracji obsługiwać, a z automatyzacją kłopot.
@maur: wymaga, ale wcale nie musisz tego robić:-) Możesz w wiadomości wysłać zgłoszenie nadpłaty na dzień taki i taki, kwotę i czy chcesz skrócić okres spłaty czy obniżyć ratę. Będą stękać, ale forma pisemna której bank wymaga to również wiadomość przez pekao24.
@mirelle: pekao bank hipoteczny. przy nadpłacie trzeba im wysłać deklarację (kwestia AML i podatkowa) i wysyłasz nadpłatę na nr rachunku dla swojego kredytu. nie jest jakieś super skomplikowane, ale trudno zautomatyzować, bo nie wystarczy stałe polecenie zapłaty

@maur: a to nie jest tak, że się do nich musisz pofatygować jak chcesz aneksować, czyli skrócić okres spłaty, a nie tylko nadpłacić kapitał?
@eloar: wtrące się - wszystko zależy od tego co masz w umowie kredytowej. Jeżeli masz tam możliwość nadpłaty kredytu i jest tylko wymagana forma pisemna to prawo zezwala zgłośić w formie elektronicznej. Warto po prostu spróbować w ten sposób, wtedy to bank musi wskazać, dlaczego tak się nie da.
@eloar: nie wiem szczerze mówiąć :) w grudniu miałem 1,55%, teraz mam 2,93% także póki co nadal wolę wolne środki alokować gdzieś indziej. Ale jak podrośnie jeszcze oprocentowanie to będę czuwał ;)
@k_10: ale co się nie da? dokument wysyłam elektronicznie, ale dokument musi być podpisany. możesz to zrobić odręcznie, możesz to zrobić za pomocą podpisu kwalifikowanego. stąd kłopot z wygenerowaniem dokumentu automatycznie i z nadpłatą przez operację cykliczną. sporo da się zautomatyzować, ale mi się nie opylało energii na to tracić. W końcu na upartego mogę 12 dokumentów przygotować zawczasu i potem tylko wysyłać je w odpowiednich momentach.

@maur: jak masz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eloar: wysylaj co miesiac. Zobacz czy nie mozesz wniosku jakos online zrobic, u mnie w aplikacji sie nie da ale w przegladarce juz tak. Nadplacam sobie po 10k i pomimo wzrostow wiboru raty spadaja. Jak masz oszczednosci na 12 miesiecy to myślę ze spokojnie mozesz je jeszcze o polowe albo 2/3 obciac. W IT przeciez nie bedziesz bez pracy przeciez dluzej niz pare tygodnii
@matm: tym się różni, że jak kapitał Ci spada częściej to co miesiąc Ci odsetki od kapitału spadają (albo raczej są mniejsze niż przed nadpłatą) i płacisz ich mniej. tylko mówimy o różnicy pojedynczych złotówek. Wiesz jak z tankowaniem, gdzie się poluje na paliwo 0.1pln tańsze, ale na 60 litrach, to i tak jest tylko 6pln różnicy. W skali kredytu na 300k i 30 lat to takie częstsze nadpłaty skumulują się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@matm: jeżeli możesz nadpłaty robić online i nie masz problemy z poświęceniem 2min w msc to lepiej małymi kwotami co msc. Tak jak eloar napisal, kapitał szybciej spada. Jest to zależne od tego że bankowi jesteś winny kapitał +odsetki naliczane codziennie - czyli dzień po racie jestes winny bankowi kapitał + np. 5zl odsetek, a dzień przed spłata jesteś winny kapitał +500zl odsetek
@liga chciałem skorzystać z oferty mBanku, ale jak pekao bh miał marżę 1.8 to oni mieli promocyjną 2.8. nie opylało się, nawet będąc ich klientem od 30lat. Jeszcze ubezpieczenie od utraty pracy, które nic nie daje a kosztowało ~15k. Ale byłoby wygodnie na pewno móc w panelu obsługiwać swój kredyt.