Wpis z mikrobloga

No-death challange + No Quen challange we Wiedźminie 2? Zapraszam!

W nawiązaniu do tego wpisu, przemyślałem sobie nieco formułę tego przejścia. W2 to jedna z moich ulubionych gier, a na yt brakuje solidnego kontentu, więc chciałbym dostarczyć coś naprawdę fajnego.

Miałem budować ofensywny build, one hit mana, ale siłą rzeczy musiałbym wtedy biegać cały czas pod Quenem, cały czas w bańce, a co to za przyjemność oglądać coś takiego. Celuję w bardziej filmowe/serialowe doświadczenie widza, dlatego postanowiłem, że zagramy na nagłej śmierci i bez Quena. Wiąże się to z tym, że częściej będę używać petard do crowd control, ale moim zdaniem Geralt bomberman nadal jest atrakcyjniejszy do oglądania niż Geralt bąbelman.

Build będzie zatem defensywny, nastawiony na maks armor i żywotność min. 600. Będzie to dual-build, pójdziemy w alchemię i szermierkę.

Reszta założeń się nie zmienia, gramy na jednym savie, grę wczytuję tylko jak zaczynam, nie ma czegoś takiego, że robi się gorąco podczas walki to sobie wczytuję i robię drugie podejście. Racjonalizację każdej większej decyzji uzasadniam w poście z odcinkiem i dyskutujemy. Filmy będą totalnie bez montażu, bo ani mi się nie chce tego robić, ani nie mam oprogramowania, ani czasu na to.

Jedna kwestia z wczytywaniem jest tylko taka, że po niektórych cut-scenkach np. w samotni, albo pod szubienicą we Flotsam kamera się centruje. Używam moda Enhanced Camera, który pozwala mi ustawić kamerę w bardziej dynamiczny, panoramiczny sposób i po tych przerywnikach ona się centruje co wybija z immersji. Będą to jedyne momenty, bez wpływu na rozgrywkę, gdzie szybko zapiszę i przeładuję grę, żeby mod na kamerę się zresetował.

Zainteresowanych zapraszam na tag #maartengra z kolei niezainteresowani mogą czarnolistować.

Teraz trochę technikaliów.

Miałem zacząć nagrywać, ale musiałem jeszcze zrobić ostateczne testy wydajności całej konfiguracji z modami, żeby potem się nie okazało po paru odcinkach, że coś jest nie tak.
W trakcie testów niestety zaczęło mi mocno grę wywalać do pulpitu. Byłem pewny, że to przez tekstury 4k, które zainstalowałem, które na poprzednim komputerze również były winne częstym crashom.
Testowałem kilka dni (sporo modów, więc metodą wykluczeń sporo to zajęło) i okazało się, że to nie tekstury były winne, a warstwa translacyjna mapująca DX9 do Vulkana - DXVK. Niestety, bez DXVK tracę 30% performance boost i nie mogę sobie pozwolić na włączenie ubersamplingu. Mój laptopowy RTX 3080 16GB 130W wyciąga co prawda 52 klatki, ale bujnięcia są srogie, nawet do 38 FPS i nie mogę nagrywać challange'u gdzie mam jedno życie na całą grę na takiej stabilności.

Można mówić, że laptopowy 3080 to kastrat, ale skala problemu jest taka, że ubersampling zwiększa dwukrotnie wewnętrzną rozdziałkę renderu, więc moja gra tak naprawdę chodzi w 6K (3440x1440 w natywce, z ubersamplem idzie wtedy rozdziałka 6880x2880 - ściśnięta na monitor 3440x1440 powoduje ogromny skok szczegółowości, ostrości itd.). Desktopowy 3080 pewnie by dźwignął, aż sam jestem ciekaw takiego testu.

Testowałem różne opcje np. NIS, DSR itd. NIS było najlepsze, to taki trochę DLSS, któy można włączyć dla każdej gry z poziomu sterownika. Renderowałem grę w 85% natywki z ubersamplem, naciągało mi na to filtr sharpen i skalowało do UWQHD (3440x1440). Nie byłem do końca zadowolony z tego, bo i image quality poszło odczuwalnie w dół, i wydajność nie była stabilna - nadal spadki do 40 klatek przy bramie do lasu z Flotsam.
DSR sam w sobie nie zapewniał takiej jakości obrazu jak ubersampling, ponadto słabiej performował.

Co dalej? Jutro mają wyjść nowe stery od zielonych, dodające funkcjonalność DLDSR dla kart z rdzeniami tensor. Przetestuję jeszcze tylko to i podejmę decyzję jak gramy.

W ramach updatu do tamego posta pozwoliłem sobie zawołać osoby, które dały plusa pierwszego posta.
Jeżeli chcesz być wołany na odcinki zostaw plusa ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#wiedzmin #wiedzmin3 #wiedzmin2 #gry #pcmasterrace #thewitcher #tworczoscwlasna #nvidia #rtx
Pobierz MarteenVaanThomm - No-death challange + No Quen challange we Wiedźminie 2? Zapraszam!...
źródło: comment_1642084722s9X42CmcqqQs8sIjVhQpNB.jpg
  • 8
@MarteenVaanThomm: Mam takie pytanie niezwiązane z tematem. Próbowałeś kiedyś nagrywać Wiedźmina 1 OBSem? Jak ustawię jakość na bezstratną, to mi w ogóle obrazu nie przechwytuje, na podglądzie wszystko widać, a na nagranym pliku już nie. Inne ustawienia powodują to, że nagranie jest na YT rozmazane.
@Moroder: lol, ale fail xD

@NiepoprawnyKomentator: w weekend napewno coś wrzucę, czekam tylko na te stery i dłużej już nie zwlekam

@zjadacz_Cebuli: @Borsuk673: dzięki, będzie się działo! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Izwlasnejwolisamsiezbaw: wszystko co do tej pory nagrywałem - nagrywałem przez Geforce Experience, więc się nie wypowiem, żadnego frapsa, obsa itd. nigdy nie używałem, jak masz kartę od zielonych to wypróbuj GE, u