Wpis z mikrobloga

185 + 1 = 186

Tytuł: DIEGO MARADONA. CHŁOPIEC, BUNTOWNIK, BÓG
Autor: Guillem Balagué
Gatunek: biografia, autobiografia, pamiętnik
ISBN: 9788382103311
Tłumacz: Bartosz Sałbut
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Ocena: 8/10
Diego Armando Maradonę kojarzyłem bardziej jako kolejną podstarzałą gwiazdę futbolu uzależnioną od używek, która w swojej ojczyźnie urosła do rangi mitycznego bohatera. Wynika to zapewne z tego faktu, że gdy w pełni świadomie zacząłem interesować się piłką nożną, boiskami zawładnęła już nowa generacja futbolowych gwiazd. Nie miałem też możliwości pamiętać Maradony z jego występów na boisku, być może stąd wynikała również moja ignorancja. Książka Guillema Balague zmienia moje spojrzenie na fenomen popularnego "El Pelusy", opowiada historię chłopca z dzielnicy nędzy na przedmieściach Buenos Aires, który dotarł na "Piłkarski Olimp". Dzięki tej biografii zrozumiałem czemu Diego był (i jest) taki ważny dla Argentyńczyków, w kraju rządzonym przez dyktatorów, ciągłych problemów ekonomicznych i społecznych był on przedstawicielem najuboższych i buntownikiem budującym swój mit za pomocą piłki nożnej, która w Ameryce Łacińskiej znaczy o wiele więcej niż sam sport. Po przeczytaniu tej książki, mam wrażenie, że Maradona, przez problemy osobiste oraz różnego rodzaju uzależnienia, i tak nigdy w pełni nie pokazał swojego pełnego potencjału. Polecam tą książkę wszystkim fanom futbolu, dzięki niej można się dowiedzieć m.in. dlaczego Diego nie został szczególnie ważnym kawałkiem historii Barcelony, a Napoli wręcz przeciwnie czy poznać kulisy sukcesu Argentyny na mundialu w 1986 roku wraz z legendarną "boską ręką".

Zazwyczaj wolę czytać autobiografię niż biografię, choć w niektórych przypadkach trzeba przyznać, że ten drugi typ potrafi być bardziej obiektywny, wydaje mi się, że to jest przykład takiej książki. Może macie do polecenia podobne, warte sięgnięcia, pozycje?

@Shatter jeszcze raz ogromne dzięki za wciągającą lekturę.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #mecz #pilkanozna #maradona #biografiabookmeter #autobiografiabookmeter #pamietnikbookmeter
Pobierz Mfalme_Kitunguu - 185 + 1 = 186

Tytuł: DIEGO MARADONA. CHŁOPIEC, BUNTOWNIK, BÓG
Auto...
źródło: comment_1641844568eV9MKHkVazAZUD5vTZwdFS.jpg
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 528

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Kobe Bryant Showman (Roland Lazenby) - najnowsza recenzja usera ostoja ★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\.
@Mfalme_Kitunguu: Czytałem autobiografię Christo Stoiczkova.
Pierwszy piłkarz zza żelaznej kurtyny, który dostał Złotą Piłkę.
Bardzo ciekawe, dopóki opisuje swoją karierę piłkarską.
Potem robi się coraz gorzej jak przechodzi do opisu przekrętów w Bułgarskim Związku PN.
A jak pod jednym ze zdjęć przeczytałem: "Ja i 500 moich przyjaciół na promocji mojej książki" to darowałem sobie końcówkę.