Wpis z mikrobloga

Polecam szczerze pierwszy podcast Jocko Willinka i Jordana B. Petersona. Są tam poruszane niesamowicie kwestie związane z życiem codziennym.

Najważniejsze chyba dla każdego: zajmowanie się problemami gdy są one małe i branie pod uwagi tego co się stanie jeśli ich nie rozwiążemy teraz. To samo było opisane w "12 zasadach na życie" Jordana Petersona, który porównał problem do smoka w domu, gdzie był on ignorowany i z czasem stał się tak wielki, że zajął cały dom.

Podobnie J.W. i J.B.P. dają ciekawe spojrzenie na relacje: jeśli kłócimy się w domu i nasz partner / partnerka nie zaczyna gubić się i nie wie jak ci wygarnąć co robisz źle, to nie powinieneś pozwolić jej przegrać, bo wtedy będziesz mieszkał z "przegranym", a nikt tego nie chce. Chcemy się szanować i wspólnie rozwiązywać nasze problemy, nawet jeśli to miałoby być kosztem naszego ego, które zostałoby nadszarpnięte po tym jak pomożemy naszej drugiej połowie sformułować zarzut w naszą stronę. Wciąż będzie to mniejszy ból niż ten gdy po czasie napięcie i problemy zaczną na siebie narastać.

Jeśli nie macie możliwości odsłuchania tego w oryginale (są chyba trzy podcasty - przynajmniej na razie tyle ich widziałem) to ten o którym wspominam (pierwszy) został (w części?) przetłumaczony przez Szymona z kanału #wojnaidei tak więc polecam wam skorzystać. Polecam również książki obu rozmówców, np. od Jocko Willinka, w której opowiada o tym by nie słuchać w 100% nikogo, bo z nikim nie będziemy się w 100% zgadzać, ale to nie problem żeby wysłuchać tej osoby i zabrać coś mądrego dla siebie aby żyło nam się lepiej.

#przemyslenia #youtube #spotify #jordanpeterson #przegryw #konfederacja #neuropa #ksiazki #podcast #jockowillink #nauka #naukaangielskiego #naukajezykow #angielski #angielskizwykopem
  • 10
@FFFFUUUU: Słuchałem "12 zasad na życie" w formie audiobooka, czytał go Peterson, i w niektórych fragmentach np. właśnie mówiąc o biblii prawie płakał, więc mnie to też odrzuca, no ale nie oczekiwałem, że wszystko co powie będzie mi odpowiadać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Habitican: Zresztą takich gości jak peterson jest masa; ostatnio jest sroga afera w męskiej stronie anglojęzycznego youtuba bo jeden coach który gadał o byciu samcem alfa okazał się biseksualny i lubił oglądać jak jego kobieta sypia z innymi facetami na jego oczach. I wciskał ludziom, że bycie cuckoldem to męskie zachowanie.
@LateNever: Też nie ze wszystkim się zgadzam jak już mówiłem. Przedstawia życie jako cierpienie i wydaje mi się to zbyt negatywne na codzień. Jednak biorę dla siebie wiele rzeczy od niego.

Ja bardziej jestem teamWillink, drugi rozmówca. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rady życiowe to bardzo dobry biznes, bo dostajesz kase za gadanie stad tez duzo fejkow.
@Habitican: Znaczy wiesz bardzo łatwo mówi się innym jak żyć, ale tylko garstka ludzi jest wstanie poradzić sobie w naprawdę trudnych sytuacjach i wyjść z nich bez szwanku. Ale są to najczęściej paradoksalnie ludzie którzy nie mówią jak żyć.

Za tym wszystkim kryje się duża arogancja i jeśli Peterson byłby kozakiem życiowym to spoko ale to typowy teoretyk życia który jak przychodzi co do czego to łyka pigułki szczęścia.
@LateNever:

bardzo łatwo mówi się innym jak żyć


to wiadomo

Ale są to najczęściej paradoksalnie ludzie którzy nie mówią jak żyć.


Tutaj akurat nie pokusiłbym się o takie stwierdzenie, bo ja np. nie wiem jacy ludzie lepiej sobie radzą.

oradzić sobie w naprawdę trudnych sytuacjach


Ale oni nie tylko mówią o takich sytuacjach, ale też ogólnie o życiu codziennym, a nie tylko np. PTSD albo depresji itd.