Wpis z mikrobloga

Cześć
Mam takie pytanie, od kiedy w Polsce jest możliwe wykrycie konfliktu serologicznego i odpowiednie prowadzenie ciąży kobiety, u której taki konflikt wystąpił? Wedle informacji z wikipedii konflikt serologiczny odkrył profesor Hirszfeld, więc rozumiem, że zdawano sobie z niego sprawę już przed IIWW. Ale kiedy zaczęto to jakoś leczyć? Z tego co piszą po internetach obecnie pacjentki dostają immunoglobulinę anty-D. A jak było dawniej? Na przykład w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku w Polsce?
#medycyna #historiamedycyny
  • 3
@NocnikDzienny: ginekolog robi wywiad, pyta o grupę krwi kobiety, potem o partnera, jeśli istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Jeśli to kolejna ciąża, to pytają, czy wcześniej wystąpił konflikt serologiczny. Poza tym w pakiecie badań dla ciężarnej jest dwukrotne oznaczenie jej grupy krwi dla pewności.
@NocnikDzienny: Z tego co wiem po pierwszej ciąży rekomendowano długą przerwę typu 10 lat aż osłabnie poziom tych szkodliwych "przeciwciał" u kobiety. A więc tylko czas był tutaj lekarstwem, ale nie jestem lekarzem więc może ktoś to zweryfikuje.