Wpis z mikrobloga

Od lat siedzę na internecie lecącym po powojennych kablach telefonicznych. 37/7 Mbps, ping w grach staruje od 60 milisekund. Dzielę się tym netem z sąsiadem.

Naprzeciwko ludzie mają dostęp do światłowodu i chciałbym dogadać się z kimś i podłączyć bezprzewodowo. Odległość to niecałe 50 metrów. Kilka metrów niżej trakcja tramwajowa, duży ruch.

Myślałem o antenach panelowych, jakimś punkcie dostępu u osoby udostępniających mi internet oraz routerze u mnie.

Zastanawiam się tylko nad tym, jak takie połączenie wpłynie na ping w grach, jakie stabilne prędkości (rzeczywiste, nie te zależne od standardu WiFi czy pakietu, który ma wykupiony dawca) mógłbym osiągnąć i jak byłoby ze stabilnością takiego połączenia.

Iść w 2.4 czy 5 GHz? Pytam, bo jako pierwsze zapewne kupię anteny, które nie są zamienne.

Minimum, które decyduje, to ping 35 w grach oraz transfer 150 Mbps.

W związku z tym chętnie poznam zdanie osób, które na podstawie swojego doświadczenia z sieciami bezprzewodowymi wyrażą swoje zdanie oraz doradzą jaki sprzęt kupić, by nie zaorać portfela, jednocześnie spać spokojnie, bez rozwiązywania zagadek typu "dlaczego tym razem znowu nie ma neta".

Istotna też jest kwestia dostępu do panelu administracyjnego routera dawcy. Może się nie zgodzić na to, ale jeśli się zgodzi, chciałbym mieć możliwość restartu jego routera bez zawracania mu dupy na przykład o 3 w nocy. Mam z tym bardzo małe doświadczenie. Nie chcę być w jednej sieci z domostwem dawcy i nie bardzo wiem, jak to ugryźć. Może włączany na tę okazję VPN po lanie byłby dobrym rozwiązaniem. Po lanie chyba nie trzeba płacić abonamentu i wystarczy skonfigurować serwer VPN w punkcie dostępu podłączonym do portu lan routera dawcy. Dobrze kombinuję?

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

PS Nie przepadam za radami typu "polecam ten model routera", w sytuacji, w której dany model nie ma odkręcanych anten i nie można do niego podpiąć zewnętrznej.

Rysunek poglądowy, kradziony. #siecikomputerowe #sieci i może temat zainteresuje też kogoś spod tagu #pcmasterrace
StaryWedrowiec - Od lat siedzę na internecie lecącym po powojennych kablach telefonic...

źródło: comment_1641242106G05oR6QO5eol99i8oE425r.jpg

Pobierz
  • 69
@StaryWedrowiec nie musisz być w jednej sieci z dawcą. Skonfigurujesz sobie tak, żebyś nie był.

Potrzebny ci most (bridge). Popatrz na urządzenia mikrotik,ubiquity.

Jeżeli nie wybierzesz urządzenia umożliwiającego zdalny restart to możesz zastosować coś w stylu sonoff lub inteligentne gniazdko, ale nadal będzie musiało być w zasięgu działającej sieci WiFi z dostępem, żebyś mógł nim zdalnie sterować.
możesz zastosować coś w stylu sonoff lub inteligentne gniazdko, ale nadal będzie musiało być w zasięgu działającej sieci WiFi z dostępem, żebyś mógł nim zdalnie sterować


@majk3l: To jest myśl. Chyba najczęstsze problemy to zerwanie połączenia internetowego, gdzie wifi routera nadal pracuje.

ile chcesz wydać?


@DaneOsobowe: Oho, zaczęło się. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żółci 500.

Chcę kupić dobry sprzęt za małe pieniądze, to znaczy najprawdopodobniej używany.
@StaryWedrowiec: Nie podałeś budżetu. 150M przerzucisz tylko w AC - a za komplet nowego sprzętu outdoor 5GHz AC wyjdzie podobnie. 800zł za bezprzewodowy link który przewala symetryczny gigabit to dużo?
spokojnie, zaraz się okaże, że max 100pln i ściana drzew po drodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@DaneOsobowe: Ze 20 lat temu w ten sposób dzieliliśmy internet między kamienicami i było stabilnie. Tylko że w tamtych czasach symetryczne łącze 200 kbps na odbiorcę było i działało bez żadnych problemów. Po "drugiej stronie" był access point z panelówką za oknem w jednym mieszkaniu i z tego mieszkania przewodowo było
@dktr: Napisałem, ale dopiero w komentarzu. "Oho, zaczęło się. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Żółci 500."

Myślałem o pięciu stówach, mam też wolny, prawie nowy router, tylko on ogarnia tylko 2.4 Ghz.

Podrzuć jakieś konkretne modele, popatrzę, poczytam i będę szukał okazji cenowych, promocji. Może znajdę gdzieś używane... Zawsze jakiś kumpel może wziąć na firmę i dodatkowo obniżyć koszty do mojej ligi.
@StaryWedrowiec: Za wiele do patrzenia to tu nie masz, 2.4GHz zapomnij na zewnątrz używać bo jak poleci 10M w porywach to będzie sukces. 5GHz to tylko AC (np ubnt NS5AC loco) - tu w kanale 80MHz poleci około 450M, w trybie N (np ubnt M5 loco) w kanale szerokim na 40MHz może fast-ethernet zamkniesz tzn 100M może poleci jak znajdziesz czysty kanał, w 60GHz które jest totalnie puste ze względu na
Potrzebny ci most (bridge).


@majk3l: Ale czy po zestawieniu połączenia typu most nie będę przez cały czas w sieci domowej dawcy?

Korzystam z udostępniania w sieci oraz urządzeń typu android tv czy smart home i moja sieć musi być odizolowana.
Mam produkcyjnie 6 linków w 60GHz, to jest zbawienie w sieciach radiowych ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dktr: Owszem, ale ja potrzebuję stabilny przesył na odległość 45-50 metrów, w linii prostej, z pełną widocznością. I nie potrzebuję gigabita przesyłu.
budżet nieadekwatny do wymagań


@Ccore: 150 Mbps przesyłane na odległość 45-50 metrów wymaga czego? Przecież to standard "n" ogarnie.

Podeślij, proszę, jakieś konkretne modele, link do routera, link do access pointa. I może do odpowiednich, kompatybilnych anten.
2x Mikrotik wAP 60G


@dktr: Niestety, ale nie ma wyjścia na zewnętrzną antenę. Mam okna od południa i latem słońce by to powoli zabijało.

Poza tym antena ma być w miejscu normalnie niedostępnym i po ustawieniu ma już nigdy nie być ruszana. Otwarcie okna, za którym miałoby to być musi być poprzedzone rozbieraniem stanowiska komputerowego i przewalaniem mnóstwa sprzętów, gdzie samo ponowne podłączanie wszystkiego to lekko 2 godziny pracy.
StaryWedrowiec - > 2x Mikrotik wAP 60G

@dktr: Niestety, ale nie ma wyjścia na zewn...

źródło: comment_1641245275DjiHEsZXxlE09Btit84mFv.jpg

Pobierz