Wpis z mikrobloga

Pani Żukowska trafnie podsumowała mikro i małe przedsiębiorstwa. Zazwyczaj są to typowe januszeksy które mogą istnieć na rynku tylko dzięki wyzyskiwaniu klasy robotniczej i łamaniu kodeksu pracy. Zatrudnianie na czarno, minimalna i reszta pod stołem albo pół etatu na umowie i 1800 zł do ręki - to główne cechy biedafirm. Rozumiem, że tego nie widać z miejskich korpo wieżowców w których zarabia się 15k netto, ale tak wygląda polska, poza wielkomiejska rzeczywistość.
#antykapitalizm #bekazprawakow #neuropa #januszex
Pobierz
źródło: comment_1641224574LJhWzyByo3FIwu7VlRhqcI.jpg
  • 54
@Gwendeith Chyba b2b albo agencja pracy. Dla pracowników fizycznych minimalna krajowa bo płacić mniej to już prawo zabrania im zabrania. Tak bardzo przestrzegają kodeksu pracy, że pracownicy na hali umierają na zawał serca gdyż norma musi być wyrobiona, a potrzeby fizjologiczne to proszę po pracy załatwiać. No fajne zatrudnić się w takim korpo, życiowy wygryw normalnie ( ͡ ͜ʖ ͡)
UoP


@Gwendeith: To jest standard w każdym zakładzie.

respektowanie kodeksu pracy


To też. Państwowa Inspekcja Pracy wykonuje dobrze swoją pracę.

wyższa wypłata


Tu się nie zgodzę. Zawsze zarabiałem więcej w firmie z polskim kapitałem niż w zagranicznej korporacji.
@pomywacz: Głównie to rozchodzi się o to, że januszexy nie napędzają gospodarki. Mają tak na prawdę niską wartość. Za artykułem o który wgl wybuch dym:

> Analizy pokazują, że samozatrudnieni mają najniższą produktywność w gospodarce. Z danych GUS-u wynika, że np. w transporcie przychody na jednego pracującego w przedsiębiorstwie zatrudniającym od 10 do 49 osób są prawie czterokrotnie wyższe niż przychody samozatrudnionych. Czyli przechodzisz na etat w większej firmie i twoja
@Gwendeith: Ciekawe czemu stać na więcej jak ich polak kosztuje jakieś 40% tego, co musieliby wyłożyć u siebie. No ale jest super. Może kolejne korpo wyczuje promocje i da nam te 30% więcej niż rodowita firma, dostanie dotacje od rządu, wydrenują zdolniejszych, a lewica będzie klaskać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oczywiście swoim będzie trzeba dokręcić śrubę bo korpo miga się od podatków, a ktoś musi sponsorować takie
@Wibrujacycymbalek: nie chodzi o pieniądze tylko z mojego doświadczenia ogólne podejście do pracownika, przestrzeganie prawa itd dużo lepsze jest w korpo. Nie wrócę chyba już do małej firmy chyba, że założę swoją ale doświadczenie było wartościowe.