Wpis z mikrobloga

Mirki
Mam do wynajęcia mieszkanie. Jestem trochę zielony.
Kwota na którą umówiłem się z potencjalnym najemcą to 2600zł.
Będę się rozliczał na podstawie ryczatałtu (8.5%).
Czy podstawą do opodatkowania jest kwota 2600zł? Czy np. 2000zł jeśli w umowię wskażę kwotę czynszu najmu 2000zł, a pozostałe 600zł jako czynsz do spółdzielni + opłata za media.
Czy takim zapisem w umowie zmniejszę podatek?
#nieruchomosci #wynajem #pytanie #pytaniedoeksperta #podatki
  • 7
@Fabinho: źle! albo nie opisałeś dokładnie jak to masz w umowie "Kwota na którą umówiłem się z potencjalnym najemcą to 2600zł."
Powinny być dwa osobne punkty w umowie. 1 Kwota za wynajem 2 Opłaty do spółdzielni, media, ogrzewanie itd. jako osobna kwota lub ( najlepiej oceniane przez US jak nie kombinowanie) według rachunków.
Upierdliwe, ale jeśli wpłata jest przelewem to powinny iść dwie osobne wpłaty. Wynajem i opłaty. Takie warunki
@Fabinho: ja wystawiam osoby dokument, w umowie jest ze najemca ma zwrócić koszty mediów, wystawiam osobną faktura niz za czynsz najmu i piszę "refaktura poniesionych kosztów mediów" i podpinam fakture źródłową. najemca robi osobne przelewy bo daty rozne. skonsultowane z księgowym. ale i tak sie cykam, rownie dobrze w przyszlosci urzednikowi moze odwalic i ci kaze zwracac podatek za 5 lat wstecz. najbezpieczniej zeby najemca płacił bezposrednio na konto w spoldzielni