Wpis z mikrobloga

2383 + 1 = 2384

Tytuł: Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września
Autor: Garrett M. Graff
Gatunek: reportaż
ISBN: 9788382100761
Tłumacz: Grzegorz Gajek
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 656
Forma książki: e-book
Ocena: ★★★★★★★★★

Zebrałam się na koniec roku aby dodać do bookmetera kilka zaległych książek, które ostatnio przeczytałam. Zaczynam od mojej najlepszej pozycji z tego roku. A jest nią Jedyny samolot na niebie.

Jest to reportaż opisujący wydarzenia z ataku 9/11, napisany w bardzo ciekawej formie zbiorowego pamiętnika. Pokazuje ten tragiczny dzień z punktu widzenia osób, które go przeżyły, które były na miejscu czy to w walących się wieżach, czy to niosąc pomoc poszkodowanym, czy nawet rodzin ofiar lub osób postronnych. Dzięki temu, że jest to książka spisana słowami osób, które ją przeżyły, potrafi wywołać ogromne emocje w trakcie jej czytania. W pewnym momencie ma się już wrażenie, że zna się tych ludzi oraz oczami wyobraźni widzi wszystkie te traumatyczne wydarzenia. Czyta się to jednocześnie szybko ze względu na formę, a jednocześnie ciężko, ze względu na treść jaką ze sobą niesie.

Pamiętam ten dzień dokładnie. Pamiętam gdzie byłam i co robiłam, to nie było nic specjalnego dla nas, tutaj. Pamiętam relacje w mediach, dane, statystyki, zdjęcia, informacje. I kiedy po latach czytam tą książkę nie widzę już przed sobą statystyk: 2996 ofiar, 6291 rannych, 2 wieże. Widzę pojedyncze tragedie ludzi. Czytam i czuję zapach palonego paliwa lotniczego, słyszę dźwięk walących się wież, czuję taki sam strach.

Osobiście bardzo polecam, nie tylko osobom, które lubią reportaże lub interesują się wydarzeniami z tamtego dnia. Choć trudno jednoznacznie ocenić tą książkę, to ode mnie ma solidne 9/10.

Minusem dla mnie było to, że w pewnym momencie było mi ciężko połapać się co do nazwisk, dlatego ze względu na to na pewno bardziej polecam formę papierową, gdzie szybko można się cofnąć, przekartkować książkę i poszukać odniesień. W e-booku niestety nie miałam takiej możliwości.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem
Pobierz
źródło: comment_1640768997HFXLlU1x6i0qh97j57KuDb.jpg
  • 3
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (9.0 / 10) (1 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-01-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 600
Gatunek książki: reportaż

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

Podobne książki:
1\. Same piękne rzeczy (Hunter Biden)
2\. Szczerze (Donald Tusk) - najnowsza recenzja usera bialoczarna ★★