Wpis z mikrobloga

Mirki, takie pytanie w temacie #elektryka / #elektronika

Kupiłem taki ściemniacz nakablowy, żeby regulować mocą lampki biurkowej - klasycznej, ze ściemnialną żarówką filamentową Philipsa 8W:

https://orno.pl/produkt/1195/sciemniacz-nakablowy-bialy

Zdjąłem oryginalny włącznik, założyłem rzeczony... no i działał. Przez jeden dzień.
Drugiego dnia przy włączeniu napięcia "żarówka" nie startuje od niższego poziomu jasności, tylko ma od razu maksymalny - za to światło wyraźnie mruga. Sprawdziłem z innym ściemnialnym LEDem na E27 - to samo. Sprawdziłem obie "żarówki" w lampie sufitowej ze ściemniaczem - działają poprawnie.

Co jest grane? Zepsuł się ściemniacz? Napisałem do sprzedawcy, a on twierdzi że jeden LED to za małe obciążenie i nie będzie to działało... Faktycznie tak jest? W specyfikacji technicznej widzę jedynie informację o maksymalnym obciążeniu...
Pobierz
źródło: comment_1640686344mqiXfNDfYcJHyi92GT0NSi.jpg
  • 8
@enron: ściemniacz działa na obciążenia zasilane sinusem a na układy elektroniczne z przetwornicą nie

To po prostu w ogóle inaczej działa i tyle


@elektryczny_mariusz: hmm, czyli jaki wniosek? Mimo, że mam ściemniacz do LEDów i ściemnialne LEDy - nie idzie tego ze sobą pogodzić? ( ͡° ʖ̯ ͡°) Czy też mam poszukać jakiegoś innego typu ściemniacza?
@elektryczny_mariusz: no zadziałać zadziałało (przez chwilę), potem przestało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Natomiast nadal nie rozumiem jak w takim razie np. bez problemu działa ściemnianie tych samych filamentów w lampie sufitowej.
@enron: z tymi żarówkami tez roznie bywa, gowniane zarowki do sciemniaczy/dimmerow sa np osramy (niby taka dobra marka). Wez zwykla zarowke, nie led'owa i zobacz dzialanie tego sciemniacza.