Wpis z mikrobloga

Jedno z najbardziej przejmujących oraz wprawiających w zadumę zdjęć Wszechświata stanowi tzw. Głębokie Pole Hubble'a (Hubble Deep Field w różnych wariantach) zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Po raz pierwszy wykonane między 18 a 28 grudnia 1995 roku w wyniku złożenia 342 osobnych ekspozycji wykonywanych przy pomocy Wide Field and Planetary Camera 2 przez dziesięć kolejnych dni ukazuje niespełna 3 tysiące galaktyk, które znajdują się na obszarze posiadającym rozmiary kątowe o zaledwie 144" – mniej więcej tyle, ile średnica piłki tenisowej widziana z odległości stu metrów.[za wikipedią - Głębokie Pole Hubble'a]

Zawsze kiedy przyglądam się temu obrazowi zastanawiam się nad miejscem ludzkości w tak niezwykłym miejscu jakim jest Wszechświat.

Głębokie Pole Hubble'a sięga "wstecz" jednak do ok 500 milionów lat na osi czasu Wszechświata. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie prawdopodobnie miał możliwość wykonywania obserwacji sięgających aż do 50 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Zastanawiacie się co może się ukazać astronomom, którzy po raz pierwszy zobaczą obraz "Głębokiego Pola Webba"? Czy to będzie tak przełomowa obserwacja dla ludzkości jak księżyce Jowisza, które dostrzegł Galileusz? Czy JWST pomoże w odpowiedzi na pytania czym jest ciemna materia i energia? Czy ujrzymy ślady życia w atmosferach planet licznych układów słonecznych znajdujących się w Drodze Mlecznej? Czy nasze przewidywania dotyczące ewolucji Wszechświata się potwierdzą? Czy też może dowiemy się po raz kolejny jak bardzo się myliliśmy?

Odpowiedzi dostarczy już niebawem sam JWST...oczywiście jeżeli wszystko pójdzie dokładnie tak jak należy. Start rakiety Ariane 5, która wyniesie ładunek z JWST w przestrzeń kosmiczną, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej już 24 grudnia. Trzymajmy kciuki.

Czekając na tę ważną chwilę zapraszam do wspaniałej lektury o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba, od projektu do wykonania, od koncepcji badawczych do planów ich realizacji, a także o tym jak wielkim trudem naukowym i inżynieryjnym jest budowa kosmicznego obserwatorium podczerwieni. Artykuł jest w moim uznaniu fantastyczny, jest bardzo szczegółowo napisany i zawiera mnóstwo fantastycznych grafik (część zamieszczam w komentarzach poniżej). Zaznaczam jednak, że jest to ściana tekstu. Nie zdarzyło mi się jeszcze tłumaczyć tak długiego tekstu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zainteresowanym polecam do czytania (warto!!!), a chętnych również zachęcam do wykopywania poniższego znaleziska.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba napisze historię kosmosu od początku.. jeśli tylko będzie działał.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz zerknąć do archiwalnych tłumaczeń bądź nowinek fizycznych? Wejdź na: https://www.fizyczne-nowinki-fakera.pl/

#nauka #astronomia #fizyka #kosmos #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #jwst #webb
FakeR - Jedno z najbardziej przejmujących oraz wprawiających w zadumę zdjęć Wszechświ...

źródło: comment_1640076392361saQfBExPvRR8oED1MrN.jpg

Pobierz
  • 57
@Czarny_Klakier: Wyniesienie teleskopu na orbitę to dużo mniejszy problem niż pozostałe, wszak wynoszono już inne urządzenia z delikatną aparaturą - satelity, teleskopy, itp. Bardziej martwi pozostały pierwszy etap misji - dotarcie do punktu L2, rozłożenie osłony termicznej czy złapanie ostrości. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak to będziemy mieli spektakularny złom dryfujący ponad milion km od Ziemi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiemy o której godzinie polskiego czasu?


Google