Wpis z mikrobloga

Jedno z najbardziej przejmujących oraz wprawiających w zadumę zdjęć Wszechświata stanowi tzw. Głębokie Pole Hubble'a (Hubble Deep Field w różnych wariantach) zrobione przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Po raz pierwszy wykonane między 18 a 28 grudnia 1995 roku w wyniku złożenia 342 osobnych ekspozycji wykonywanych przy pomocy Wide Field and Planetary Camera 2 przez dziesięć kolejnych dni ukazuje niespełna 3 tysiące galaktyk, które znajdują się na obszarze posiadającym rozmiary kątowe o zaledwie 144" – mniej więcej tyle, ile średnica piłki tenisowej widziana z odległości stu metrów.[za wikipedią - Głębokie Pole Hubble'a]

Zawsze kiedy przyglądam się temu obrazowi zastanawiam się nad miejscem ludzkości w tak niezwykłym miejscu jakim jest Wszechświat.

Głębokie Pole Hubble'a sięga "wstecz" jednak do ok 500 milionów lat na osi czasu Wszechświata. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie prawdopodobnie miał możliwość wykonywania obserwacji sięgających aż do 50 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Zastanawiacie się co może się ukazać astronomom, którzy po raz pierwszy zobaczą obraz "Głębokiego Pola Webba"? Czy to będzie tak przełomowa obserwacja dla ludzkości jak księżyce Jowisza, które dostrzegł Galileusz? Czy JWST pomoże w odpowiedzi na pytania czym jest ciemna materia i energia? Czy ujrzymy ślady życia w atmosferach planet licznych układów słonecznych znajdujących się w Drodze Mlecznej? Czy nasze przewidywania dotyczące ewolucji Wszechświata się potwierdzą? Czy też może dowiemy się po raz kolejny jak bardzo się myliliśmy?

Odpowiedzi dostarczy już niebawem sam JWST...oczywiście jeżeli wszystko pójdzie dokładnie tak jak należy. Start rakiety Ariane 5, która wyniesie ładunek z JWST w przestrzeń kosmiczną, z kosmodromu w Gujanie Francuskiej już 24 grudnia. Trzymajmy kciuki.

Czekając na tę ważną chwilę zapraszam do wspaniałej lektury o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba, od projektu do wykonania, od koncepcji badawczych do planów ich realizacji, a także o tym jak wielkim trudem naukowym i inżynieryjnym jest budowa kosmicznego obserwatorium podczerwieni. Artykuł jest w moim uznaniu fantastyczny, jest bardzo szczegółowo napisany i zawiera mnóstwo fantastycznych grafik (część zamieszczam w komentarzach poniżej). Zaznaczam jednak, że jest to ściana tekstu. Nie zdarzyło mi się jeszcze tłumaczyć tak długiego tekstu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zainteresowanym polecam do czytania (warto!!!), a chętnych również zachęcam do wykopywania poniższego znaleziska.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba napisze historię kosmosu od początku.. jeśli tylko będzie działał.

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz zerknąć do archiwalnych tłumaczeń bądź nowinek fizycznych? Wejdź na: https://www.fizyczne-nowinki-fakera.pl/

#nauka #astronomia #fizyka #kosmos #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #jwst #webb
źródło: comment_1640076392361saQfBExPvRR8oED1MrN.jpg
  • 57
@Czarny_Klakier: Wyniesienie teleskopu na orbitę to dużo mniejszy problem niż pozostałe, wszak wynoszono już inne urządzenia z delikatną aparaturą - satelity, teleskopy, itp. Bardziej martwi pozostały pierwszy etap misji - dotarcie do punktu L2, rozłożenie osłony termicznej czy złapanie ostrości. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak to będziemy mieli spektakularny złom dryfujący ponad milion km od Ziemi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiemy o której godzinie polskiego czasu?


Google
@Fake_R: Najgorzej że przyszłe cywilizacje nie będą widzieć tyle co my. W pewnym punkcie wszechświata z układu słonecznego będzie widać tylko układ słoneczny i tamtejsze cywilizacje będą myśleć że to cały wszechświat.
Przez nasz czas możemy wiedzieć wiele, ale nie mamy narzędzi na badanie tego wszystkiego czy eksplorację.
@Fake_R: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

36,400,000. To liczba inteligentnych cywilizacji, których możemy się spodziewać w naszej galaktyce - według słynnego równania Drake’a. Od ostatnich 78 lat wysyłamy w kosmos wszystko, co jest związane z naszą cywilizacją - nasze radio, naszą telewizję, naszą historię, nasze największe odkrycia. Wykrzykujemy swoją obecność co sił w płucach, zastanawiając się, czy jesteśmy sami we wszechświecie. 36 milionów potencjalnych cywilizacji, prawie wiek nasłuchiwań
Dlatego też max u Hubble'a to właśnie te ok. 500 mln lat, a w przypadku Webba 50 mln


@Fake_R: Mogę prosić o wyjaśnienie dlaczego max Hubblea to 500mln a Webba tylko 50mln? Czy może to jakaś literówka?
@Cedru @Kolejna_roz0wa @MokebeFromSenegal @porBorewicz07 @munchkin: Jasne, dopisuję! Dzięki za zainteresowanie. :)

@Pepe_Roni: 24, ostatnio był przełożony, ale tylko o dwa dni. ;)

@KosmicznyJanusz: Dokładnie, po prostu uzyskamy możliwość ujrzenia dodatkowych 450 mln lat w historii Wszechświata. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@karol_kb: W istocie, dlatego zaznaczyłem na początku, że chodzi mi o HDF w różnych wariantach.

@cichaj: Czemu tak uważasz? Myślisz, że ujrzenie tak
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Fake_R:

@cichaj: Czemu tak uważasz? Myślisz, że ujrzenie tak wczesnego obrazu jest niemożliwe?


Wręcz przeciwnie, znam te ekspozycję bardzo dobrze, pamiętam nawet jakiego szumu pod koniec lat 90tych HDF narobiło. Jako wieloletni fan astronomii i Sci-Fi siedziałem z rozdziawioną gębą patrząc na te wyniki.

Wracając do meritum. 50M lat świetlnych, wydaje się wartością sporo zaniżoną. Wydaje mi się, z naciskiem na wydaje, że powinniśmy mówić o przynajmniej dwóch rzędach wielkości
@Fake_R mnie zastanawia czemu jeszcze nie odwiedzili nas kosmici?
I czy jest takie coś jak multiuniwersum w kosmosie? Czy może być kilka alternatywnych rzeczywistości? Np. Na naszej Ziemii jestem zwykłym człowiekiem ale w jakimś innym wymiarze moja osoba jest królem lub kimś innym.
Czy jest możliwość podróżowania między tymi wymiarami?
Wiem wiem za dużo filmów xd