Wpis z mikrobloga

Wygrałem w konkursie zabawkę. Plastikowy samolot za 20 euro. Paczkę z Ukrainy wysłała firma. Stanowisko ds. dokumentacji celnej Dział Obrotu Zagranicznego jest takie, że firma nie może osobie fizycznej dostarczyć prezentu. Więc albo się przyznam, że kupiłem i dostarczę rachunek (co jest niemożliwe, bo nie poniosłem żadnych kosztów) lub wynajmę sobie agencje celną. Jest jakieś inne rozwiązanie?

#prawo #aliexpress #clo #paczka #vat
N331 - Wygrałem w konkursie zabawkę. Plastikowy samolot za 20 euro. Paczkę z Ukrainy ...

źródło: comment_1639714494HyPjh6iYhMkrZqCXnXflh5.jpg

Pobierz
  • 25
@N331: Wygrałem, a konkretnie to zdobyłem 2 miejsce w maju na konkursie w USA - jako że stany były z okazji covid zamknięte, to tym razem odbywał się zdalnie. Wysłali mi jakoś w sierpniu puchar i pamiątkowe przypinki, tylko że UPS, ale sytuacja identyczna. Skończyło się tym, że organizator wysłał mi fakturę opiewającą na zawrotną sumę $1 na "materiały edukacyjne".

Wyszło 153 zł opłat celnych oraz VAT, który jakimś cudem opiewał
@N331: u mnie się #!$%@? ostatnio do paczki z witaminami bez recepty, które od lat zamawiam z USA z ebaya. wciąż myśle czy pchać przez te agencje celna (i czy w ogóle to puszcza skoro to LEKI xD) bo to będzie koszt połowy przesyłki praktycznie. jeszcze lepsze jest to, ze ebay pobiera teraz vat automatycznie i ta paczka nawet nie powinna trafić do naliczenia opłat.
krabar - @N331: u mnie się #!$%@? ostatnio do paczki z witaminami bez recepty, które ...

źródło: comment_1639720777bcicR5QTJmDOJQKcAaXI0e.jpg

Pobierz
@N331: o dziwo to nie jest wymysł partaczy pisowskich: podobne regulacje ma cały europejski obszar celny czy Stany Zjednoczone: firma nie może wysłać prezentu osobie fizycznej. Najwygodniej (i najtaniej) może być pozostawienie paczki i niech Ci wyślą nowy model: tylko teraz zamiast nazwy firmy niech nadawcą będzie jakiś Sasza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@N331: Z jednej strony jest to podłe, ale podobnie jest z tego co wiem w całej UE i to jest pokłosie tego że majfrendy co się dało wysyłały jako gift żeby unikać opodatkowania przesyłek i rykoszetem dostali ludzie tacy jak ty
@N331: jak przez agencję to na 100% zapłacisz VAT plus koszty obsługi przez agencję - raczej nie będą duże, na pewno nie przekroczą 200 zł - raczej spodziewam się mniejszej kwoty, bo tyle to płaciłem za odprawę palety. Może skontaktuj się z firmą i zapytaj ich co robić - odbierać paczkę, opłacać wszystko a oni zwrócą koszty czy może jednak nie odbierać i tym razem niech wyślą paczkę nadaną odpowiednio.

Tak
@N331: Uderzałbym do firmy która to wysyłała co dalej.
Bo ogólnie, to koszty mogą Ci teraz mocno pójść w górę i przebić wartośc samolotu ;) Jep - Agencja Celna PP nie może tego zrobić w procedurze uproszczonej, jak również firma nie może wysyłać "prezentów" osobom prywatnym.

@Pan_Slon: ****, ale to nie ich wymysł tylko standardy unijne, w sumie to wręcz globalne.
@SmellySocks: vat i opłaty celne naliczane są od sumy zawartości przesyłki oraz kosztów wysyłki. Jeżeli kupisz poza UE długopis za 0.2$ a wysyłka będzie kosztować 7€ to cło oraz vat policzone zostanie od 7.2$. W przypadku większego transportu faktura za transport jest dostępna, w przypadku paczek pewnie mają tabelę z której biorą koszt przesyłki.
@Tequr: @Piro3202: @Distrust: @Bombel3271: jestem wręcz zaszkowany, że ustawodawca w ogóle nie przwierział takiej sytuacji jak moja i defacto nic się nie da zrobić nawet jakbym chciał pokazać dowody, że to faktycznie prezent i wyraził chęć zapłaty za usługi urzędu celnego, pocztowy i opłacić VAT. No nie da się i paczka wróci do nadawcy... Co jest bez sensu. Bo przypadki mi podobne jak ci chcący obejść system i
@papaj_21_37: UC do odpraw celnych w większości przypadków bierze wyższą z dwóch wartości - tej na fakturze i statystycznej.
Bo jeżeli kupujesz dobro A, i na FV nadawca Ci wpisze, że kosztuje 1pln za sztukę, a "normalnie" chodzi to po 1000pln to UC policzy Ci opłaty od 1000pln

Na całe szczęście, nasze UC nie są tak #!$%@? jak indyjskie czy brazylijskie :D
@N331: ~20 lat temu kumpel pochodzący z patologicznej rodziny wygrał komputer w jakimś #!$%@? trudnym konkursie matematycznym. Niestety nie mógł dostać nagrody bez zapłacenia podatku od wygranej, ale po zbiórce hajsu i interwencji u organizatora udało się załatwić odbiór nagrody.
Komputerem długo się nie nacieszył, bo ojciec alkoholik od razu zaniósł go do lombardu i przepił pieniądze z kolegami ¯\_(ツ)_/¯
@ziomus0812: i nikt nie zauważył problemu? Międzynarodowe konkursy są popularne. I jak to jest, że YouTube potrafi swój znaczek wysłać z USA do Polski i urząd celny jakoś tego nie zatrzymuje? Czy może jest sposób by firma legalnie przekazała nagrodę nie będąc w UE? Dowód zakupu na 0 euro?