Wpis z mikrobloga

Apropo smogu i pieców. Mieszkam w okolicy Rybnika, na mojej ulicy prawie wszyscy poza jednym domem wymienili piece na ekogroszek. Widać poprawę bo to da się rozpoznać - z kominkow nie idzie żaden najmniejszy widoczny dymek (w przypadku piecu na ekogroszek), natomiast w tym jednym domu może nie żeby wybierali papieża ale dym jednak jest. Kolejna sprawa jest jednak fakt, że wymiana pieca to nie np. 10k za piec, do tego sterownik, dmuchawa, przerabianie instalacji, zawory, pompy i cyk z 10 robi się więcej - więc nie dziwcie się, że biedniejsi nie wymienili bo zwyczajnie nie mają na to pieniędzy, a gdzie tam jeszcze opał. Co innego jak widać że ktoś ma #!$%@? dom, samochód, a z komina wylatują resztki opon - takich prądem traktować.

Inna sprawa to dostępność pieców i instalatorów - a raczej jej brak.
No i sam sposób finansowania - wyłóż a potem ci zwrócimy, I to też czasem działa jak działa, bo mój wujek żeby się dostosować do wymagań z dofinansowań i żeby mu to podbierali musiał bardzo dużo przerabiać, i w sumie i tak ta inwestycja wyszła go +10k

O jakichś wkładach kominowych nie wspomnę.

Fakt faktem też że w przypadku np. Mojego domu, przedwojenny, nieocieplony 170m spalanie oscyluje 30-40kg/dzień ale czystego ekogroszku bez żadnych śmieci, kartonów etc.
Jak się wejdzie na grupy pewne na FB to już są patentu gdzie mieszają ekogroszek z trocinami, albo robią takie ruszty na drewno i kartonu żeby jakoś sobie pomóc, ludzie będą kombinować bo ceny mamy jakie mamy, a wypłaty typowego Kowalskiego też.

To system i państwo doprowadziło do tego, że jesteśmy tak biedni że nie stać nas na pójście z postępem i bycie bardziej eko.

#smog #ekogroszek #czystepowietrze
  • 2