Wpis z mikrobloga

@Clifford_Lee: @Niedobry: To jest tylko jakaś fantazyjna interpretacja osoby, która uczy się chińskiego. W rzeczywistości jest tak:

仪 składa się z elementu semantycznego 人, a raczej 亻 (sugerującego, że znak oznacza coś związanego z ludźmi) i elementu fonetycznego 义 (仪 wymawia się podobnie do 义).

式 składa się z elementu 工 (sugerującego, że oznacza on coś związanego z prawem, zasadami) i elementu fonetycznego 弋 (式 kiedyś wymawiało się podobnie do
@Flypho Próbowałem tydzień temu, nie kumają. Opowiadałem o reformie pisma w Korei gdzie król walnął pięścią w stół i powiedział że jakim cudem ma mieć sprawne państwo jak nauka pisania trwa 10 lat i stać na nią tylko garstkę najbogatszych. Ogłosił że ma powstać sensowny alfabet i do dziś koreańce mają eleganckie znaczki, które każdy jest w stanie opanować. A chinczyki jak w epoce jaskiniowców o mamutów rysują sobie scenki rodzajowe.
@Flypho: To widać masz zerowe pojęcie i nie ma sensu na dyskusje. Przeciętny Chińczyk rozpoznaje ponad 6000 znaków i jest w stanie swobodnie pisać większość znaków odręcznie. Nie ma w tym problemu. Znaki chińskie są głównym elementem kulturowym i nie zostaną nigdy porzucone.
@Flypho: Potrafisz się odnieść jakoś rzeczowo do faktu wymienionego w dyskusji?

Nauka znaków chińskich nie jest na tyle trudna, żeby z nich rezygnować. Sam proces nauki zajmuje dłużej ale ostatecznie nie ma Chińczyka, który by tego nie opanował. Ponadto samo pismo alfabetyczne nie sprawia, że ludzie potrafią się nim sprawnie posługiwać. Sam w okresie podstawówki/gimnazjum oraz poźniej natykałem sie na wiele osob, którym bardzo topornie szło czytanie.
@Lerain
Jeśli potrzebujesz rzeczowych argumentów nakreslajacych przewagę alfabetu nad jaskiniowym pismem logograficznym, to jesteś po prostu niepoważny i mogę ci odpisać jedynie xD.
@Flypho: Jestem przekonany, że wypowiadasz się na temat znaków chińskich nie mając o nich chociaż szczątkowej wiedzy, a o ich trudności jedynie się domyślasz i tworzysz własne teorie. Ale w końcu to wykop, czego tutaj oczekiwać od tutejszych ekspertów.
@Flypho: Tak jasne szkoły podstawowej. 6000 to taka średnia. Wykształceni znają 8000, a są i tacy go znają ponad 10 000. Żeby coś czytać i w pełni rozumieć to maksymalnie 3000 wystarczy. Ja znam 2100 i czytam już w miarę swobodnie literaturę w języku chińskim.