Wpis z mikrobloga

Powstała technologia, która pozwala w prosty sposób bardzo skutecznie edytować genomy żywych organizmów. Możliwości takiej technologii są ogromne - można nawet pokusić się o leczenie zespołu Downa. Z pewnością łatwo będzie można wyeliminować choroby oparte na mutacjach punktowych jak anemia sierpowata, hemofilia, fenyloketonuria, czy zwykły daltonizm.

Oczywiście są też zagrożenia - bo jak w wypadku każdej potężnej technologii - można ją wykorzystać w mniej charytatywnych celach.

http://www.wykop.pl/link/1722038/wkraczamy-w-ere-poprawiania-ludzi-eng-jestesmy-w-tym-8-na-swiecie-wiec-luz/

#nauka #liganauki #biologia #mikroreklama
  • 11
@Sierkovitz: Ale "edytować" to możesz za pomocą tej metody co najwyżej embrion (jako udoskonalenie metody selektywnej implementacji przy in vitro). Jak już ktoś sie urodził to nie masz szans zmienić genów kilkuset milionów komórek za pomocą tej metody.

Tak czy inaczej ciekawe. Do niedawna jak rodzice mieli tylko 10% szans na zdrowe dziecko - mogli użyć selektywnej implementacji aby mieć zdrowe dziecko. Z tą metodą nawet jak rodzice nie mają szans
@piotrsiejda: Dokładnie - przynajmniej teraz. W późniejszych wariantach nie zdziwiłbym się gdyby znaleziono sposób (może pozostałości wirusa) do zaaplikowanie tej metody w celu naprawy komórek żywego organizmu. Oczywiście dziś takie akcje to science fiction.
@Sierkovitz: Oglądałeś już następujący filmik z ted:

http://www.ted.com/talks/juan_enriquez_will_our_kids_be_a_different_species.html

Będąc szczerym to nie wierzę aby w przeciągu najbliższych 50 lat było możliwe zmienianie genomu dorosłej osoby. Technologia potrzebuje czasu... Dodatkowo tutaj masz duże lobby sprzeciwiające się postępowi tej dziedziny medycyny. Pierwszy lot odbył się na początku XX wieku. Przelot samolotem z jednego miejsca na drugie stał się dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba dopiero w latach '50.
@Sierkovitz: Co masz na myśli mówiąc "anomalia technologiczna"?

Mnie zastanawia coś innego - co się stanie jeżeli nie zostaną wprowadzone na masową skalę metody selekcji/poprawy zarodków. Dziś w najlepszym wypadku kobieta ma dwójkę dzieci. Selekcja wśród dzieci nie istnieje. Dziś każdy w zasadzie dożywa wieku reprodukcyjnego. Oznacza to tyle, że wady genetyczne kumulują się i nie są eliminowane. Bez jakiejkolwiek ingerencji będziemy coraz bardziej schorowanym społeczeństwem...
@Ardai: Wiesz, u mnie CRISPR zawsze na propsie bo pracowałem swojego czasu w labie gdzie byłem w zasadzie jedyną osobą, która nie pracowała nad CRISPR. I muszę przyznać, że byłem bardzo młody i naiwny - bo powinienem pracować nad nimi.

Co do @piotrsiejda - dokładnie o to mi chodziło.