Wpis z mikrobloga

Cóż, dla Rosji to ostatnie okno by zaatakować Ukrainę, zanim ta całkiem się "zdronizuje" i będzie w stanie zdezelować całą ruską armię. Tureckie drony Bayraktar, które ma również Ukraina, prawdopodobnie dostaną polską amunicję krążącą.

"Tureckie bezzałogowce mogą być uzbrojone w co najmniej 4 maszyny Warmate, czyli po jednej na każdym z 4 pylonów podskrzydłowych. Jednak ze względu na relatywnie niewielką masę systemu wraz z wyrzutnią, po opracowaniu odpowiedniego systemu podwieszenia możliwe byłoby co najmniej podwojenie tej liczby. Rozwiązanie to może zainteresować nie tylko polskie siły zbrojne, ale też innych użytkowników maszyn Bayraktar TB2, takich jak np. Ukraina, która dysponuje również Warmate."

W zasadzie zwiększyłoby to zasięg rażenia dronów z 6km do 30km. Do tego po opracowaniu podwieszenia, możliwe byłoby wystrzeliwanie rojów amunicji krążącej i niszczenia dziesiątek celów jednocześnie.

Do tego prowadzone są rozmowy o zastosowaniu polskiej elektroniki i systemów obronnych. Drony w takiej konfiguracji mogłyby stanowić replikator sygnału dla amunicji krążącej, co w pewnych warunkach jeszcze bardziej zwiększałoby zasięg.

#rosja #ukraina #wojna
Pobierz
źródło: comment_1638664737MBSh40WDrxaavkwmW4JAu5.jpg
  • 31
@Omicron: Drony to nie jest broń na starcie z poważną armią. Poważne armie posiadają systemy walki elektronicznej. Trzeba być niepoprawnym optymistą, lub też skrajnym pesymistą zakładając popieranie drugiej strony, by wierzyć że armia rosyjska nie zdążyła się w takie wyposażyć. Faktem jest że zdronizowana armia ukraińska może poradzić sobie z separatystami i to zapewne główny powód dla którego Rosja zakłada rozwiązanie konfliktu najtwardszą opcją.
@Stepere1234 Ale te kacapskie systemy walki elektronicznej ssały fryte w górskim karabachu i często nawet nie widziały tych dronow. Polecam film defence24 o wojnie w górskim karabachu. Aczkolwiek niby były wyposażeni w przestarzale systemy a nie te najnowsze. Moim zdaniem właśnie lotnictwo predzej rozwali te drony niż inny sprzęt. Przecież nie ma tego tak dużo.
@yam-jan ja bym bardziej spodzieqal się że to dronow predzej zabraknie niż tej amunicji. Zresztą lepiej poświęcić nawet droższa amunicję i zestrzelić te drony niż pozwolić im dziesiwtkowac swoje czołgi które przecież też kosztują i to więcej niż 1 Pocisk czyż nie?
@yam-jan A no i weźmy ze ile ma Ukraina tych dronow. Dobra powiedzmy maks 50 i to pewnie połowa z tego to tylko rozpoznanie terenu a połowa to drony bojowe. Serio Armia Rosyjska według Ciebie nie będzie w stanie poświęcić kilkudziesięciu rakiet do zestrzelenia tego. No wiem dochodzi jeszcze normalne lotnictwo. Ale mimo wszystko. Zdobędą to Ukrainę takim czy innym kosztem.
Dobra powiedzmy maks 50


@PABLO__ESCOBAR: tylko drony są tanie i bardzo łatwo uzupełnialne nawet przez taki biedne kraje jak Ukraina, a lotnictwo rosyjskie zamiast zwalczać cele naziemne czyli ukraińskie wojsko, osłabiając je, bawi się walką z dronami.
Innymi słowy, tanim kosztem niwelujesz przewagę rosyjską w powietrzu.
@yam-jan Tak argument w stylu jest tani i łatwo uzupełnialny mnie przekonuje ale jak nastawiamy się na wojnę dłuższą niz tydzień. Przy arsenale jakim dysponuje taki krajk jak Rosja. I przy planowanym zajęciu terenu a nie tylko podgryzania czyt drstabilizacji jak w Lugansku i Doniecku twój argument tak jak mówiłem mnie nie przekonuje.
@yam-jan: @PABLO__ESCOBAR: taka Polska ma 1000 sztuk amunicji Warmate, ma być drugie 1000 sztuk.
To duuuużo więcej niż latało w górskim karabachu. Do tego Bayraktarów mamy mieć 24 sztuki, ale pewnie na tym się nie skończy. Możemy też w końcu zacząć produkować własne drony.

Koszt rakiety do prawdziwego samolotu przewyższa koszt drona. Przy dużej liczbie te drony będą siały spustoszenie.
Do tego Rosja nie bardzo je może namierzyć. Mają za