Wpis z mikrobloga

Macie jakieś doświadczenia z odkurzaczami autonomicznymi typu roomba od irobot i inne podobne?

U mnie sprawa wygląda tak, że obecnie mam progi w drzwiach pomieszczeń, przez które odkurzacz nie przejedzie, chciałem je usunąć i kupić sobie jakąś roombę aby sobie jeździł po całym mieszkaniu.
Jednak ostatnio kolega powiedział mi, żebym nie brał roomby, tylko coś tańszego i że on puszcza odkurzacz w każdym pomieszczeniu osobno, chociaż nie ma progów, że tak u niego się lepiej sprawdza, więc może nie ma sensu pozbywać się teraz progów (docelowo i tak znikną, ale to później przy okazji remontu). Oprócz tego jego żona powiedziała, że warto wziąć od razu taki z funkcją mopowania podłogi.

Co o tym myślicie? Ja myślałem, że taki odkurzacz robi sobie mapę całego mieszkania i jak będę go przenosił do różnych pomieszczeń żeby tam sprzątał, to się pogubi, bo będzie miał jakąś mapę w pamięci, a tutaj zmiana pomieszczenia :D To nie tak działa? Mi tak pierwszy pomysł jaki wpada do głowy na zaprogramowanie takiego urządzenia, to właśnie zapisywanie mapy w pamięci, to według mnie byłoby najbardziej wydajne rozwiązanie, ale może się mylę, nie mam doświadczenia w programowaniu robotów :).
Co myślicie też o firmach innych niż irobot?
Ogólnie pomieszczenia wydają się dość proste dla takiego odkurzacza, wszystkie prostokątne, mało przeszkód oprócz mojego biura, gdzie pewnie okolice biurka ominie, ale to już nie jest duży obszar.

Aha, jeszcze dość ważna sprawa, jak to się sprawdza w przypadku posiadania zwierząt, chodzi mi o sprzątanie sierści, kolega już nie mógł mi w tej kwestii pomóc, bo nie ma zwierząt. Jak coś, dywanów nie posiadam.

#dom #mieszkanie #sprzatanie #automatykadomowa #smarthome
  • 4
@voot irobot to przepłacanie. Sam stałem przed wyborem i kupiłem roborocka s5 max od xiaomi. Robi mapę po przełożeniu do innego pomieszczenia robi obrót 360 stopni i już wie gdzie jest. Jednak nie trzeba go ręcznie przenosić bo można go tam poprostu wysłać. Mam progi ok 25mm i radzi sobie z nimi. Sierść to tylko taki problem że częściej będziesz musiał szczotkę czyścić. Sam mam papugi i pióra normalnie wciąga. Użytkuje go
Co do progów to jak nie są kosmiczne to sobie poradzi. Ja mojego wręcz obniżałem żeby nie przejeżdżał przez niektóre rzeczy.

Jednak ostatnio kolega powiedział mi, żebym nie brał roomby, tylko coś tańszego


@voot: Nikt kto wziął coś tańszego nie narzeka. Byle miało mapowanie.

i że on puszcza odkurzacz w każdym pomieszczeniu osobno,


@voot: Że przenosi? xD

chociaż nie ma progów, że tak u niego się lepiej sprawdza,


@voot:
Że przenosi? xD


@dran2: tak, przy mnie go odpalał, kładzie w pomieszczeniu gdzie chce żeby wysprzątał i odpala go ręcznie.

@nawri mam progi takiej samej wysokości, więc może faktycznie na ten się zdecyduję.

Ok, czyli rozumiem, że musi mieć opcję mapowania mieszkania, poczytam jeszcze o innych modelach, dzięki za pomoc.
@voot: Jeszcze jedno, jak masz budżet na Roombę to go wydaj ale na dobrego Chińczyka ze stacją odsysającą. Pojemniki w tych odkurzaczach są małe, ze zwierzętami oznacza to ich opróżnianie co drugi, trzeci dzień. Ze stacją będzie to co 2 tygodnie. Ogólnie w automatyce domowej chodzi o to aby robiła rzeczy bez twojego udziału a to zmniejsza ten udział kilkukrotnie.