Wpis z mikrobloga

@SpalaczBenzyny: Ja sam mam parę nieruchomości i to w kredycie a to w małym i to większym. Te starsze przez wzrost cen i inflację to ich wartość już dwukrotnie przekracza kredyt. Brałem kolejną nieruchomość nie dawno na kredyt. Czytałem warunki, wykresy itd. I z tego co widzę zatonąć to mogą gołodupcy i to tyle, reszta jakoś się utrzyma czytaj większość kredytobiorców. A i kredytów też każdy nie dostawał. generalnie w Polsce
@torpedanakursie: przy dużej inflacji ceny nieruchomości idą na dno. Proszę sprawdź sobie ceny nieruchomości w turcji w ich walucie.


@CukrowyWykop: No właśnie rosły ostatnio o 20-30% rocznie, po uwzględnieniu inflacji o ok. 10% rocznie, mimo wzrostu stóp z 8 na 19%.

I jest to logiczne, bo wysokie stopy zbijają ceny nieruchomości tudzież inne aktywa np. akcje, jeśli zbijają też inflację i nie ma powodu do uciekania przed inflacją w aktywa.
piszesz o kilku nieruchomościach a oni o tym, że nawet jak WIBOR wzrośnie do 5 czy nawet 7 proc


@SpalaczBenzyny: problemem wykopków jest to że nie rozumują logicznie. Sprawa jest taka że pisuary będą uważać z bardzo wysokimi stopami bo zbankrutują albo będzie bardzo źle. to wynika wporst z długu jakie ma państwo. do końca 2022 spokojnie będzie 3% ale wątpię że zobaczymy 7% prędzej 5%.

jasne, że brać, szczególnie na
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@szejsetdwajsciaczy: historycznie w polsce podwyzki stop wiazaly sie ze spadkiem cen nieruchomosci. Ciezko przy stopach 3-3,5% o brak korekty, jak stopy wplywaja na zdolnosc. Przyklad? Podwyzka 8 grudnia o 75 pb (wcale nie nierealna) obnizy zdolnosc o ok 30-50 tys wzgledem lutego 2020 r.

Wyzsze stopy = otwarcie altwrnatywnych sciezek inwestowania = odplyw kapitalu inwestycyjnego.

Takie sa fakty, a potwierdza je spadajacy od poltora miesiaca (kiedy stopy ruszyly w gore) podwyzki
@wojteksrz:

Historycznie w Polsce w czasie podwyżek stóp mieszkania rosły i to często jak szalone (2006-07 stopy rosły a był to okres największych wzrostów cen), ale zaraz po podwyżce następował kryzys, który powodował duże -bezrobocie i zaostrzenie polityki kredytowej banków. Założenie, że w sytuacji zupełnie odwrotnej (mamy w bankach nadpłynność, lokaty dla ludności są nadal praktycznie na zero, a dla dużych firm są opłaty za wysokie sald) będzie tak samo jak
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szejsetdwajsciaczy: zapewnieniom i szacunkom NBP bym nie wierzyl :P w 2007 jasne, zaczeli podnosic i ceny zaczely powoli spadac. Narosla na to sytuacja makro w postaci kryzysu, ale nadal uwazam ze stopy mialy na to wplyw, choc wtedy zdecydowanie mniejszy - bo wiekszosc zakupow sluzyla zaspokojeniu wlasnych potrzeb mieszkaniowych, a nie jak obecnie - wynika z inwestowania gotowki