Wpis z mikrobloga

Ciekawa analiza i spojrzenie na to co widzimy obecnie na granicy polsko-białoruskiej: Operacja osłony rozwinięcia mobilizacyjnego wg Gierasimowa - ale to nie my jesteśmy celem. Dwie jedyne racjonale możliwości to:

1. Szybka aneksja Białorusi ale zaangażowane środki są za duże jak na potrzeby takiej operacji
2. Atak na Ukrainę i oderwanie całego zadnieprza.

Timing jest obecnie idealny dla Rosjan, co więcej - czasowo ZAPAD oraz wzrost napięcia na naszej granicy zgadzają się. Są też inne sygnały. Mam nadzieję że jestem bardzo kiepskim OSINTowcem ale mam nieodparte poczucie że jak mróz skuje stepy to coś się wydarzy. Rosjanie potrzebują około 6-8 tygodni na pierwszą fazę rozwinięcia mobilizacyjnego pytanie tylko kiedy się zaczęła. Zatem gotowość to circa połowa grudnia - koniec stycznia. Licznik już tyka a moim zdaniem jest bardzo duża szansa na pełnoskalową wojnę zaraz za naszą granicą. Jeśli nałożyć na siebie obserwowane ruchy wojsk FR z wiosny br i Zapad-21 plus częściowo Zapad-17 w sensie zgrupowań jakie wtedy były tworzone i próbować przewidzieć/odtworzy kierunki ich działań to dostajemy schematycznie taką mapkę :

patrząc na ruchy wojsk - zgrupowanie rosyjsko - białoruskie na północ od Kijowa nie wskazuje IMHO na próbę otoczenia stolicy UA ale na po prostu blokowanie granicy lub ściąganie tam dużych sił Ukraińców. Duże manewry WDW na Krymie wskazują z kolei na to że Rosjanie będą chcieć zajmować szybko wielkie tamy na Dnieprze zanim rozwalą owe Ukraińcy. Z grubsza osie natarcia innych wielkich jednostek z Zapad 17 i Zapad 21 oraz wiosny tego roku pokazują to co widać - blitz do Dniepru zaś siły Donbabwe i Ługandy (tj dwóch ruskich bantustanów) będą wiązać gros sił ATO. Zadnieprze w tym scenariuszu jest nie do obrony.

Autor: militarysta - https://www.skyscrapercity.com

#bialorus #ukraina
bartolama - Ciekawa analiza i spojrzenie na to co widzimy obecnie na granicy polsko-b...

źródło: comment_1637004297by4NFC8XRmHPM4XZERQ4K7.jpg

Pobierz
  • 19
@SARS-Cov2: Cały ciężki przemysł. W tym produkcja komponentów i podzespołów do rakiet jest w okolicach Charkowa.
Na pewno są jeszcze setki innych cennych miejsc do przejęcia. Razem z Białorusią to będzie kilka milionów ludzi którzy będą robić na rzecz Rosji. Jest się o co bić. Patrząc na poniższą mapkę cały południowy wschód to nowi "darmowi' obywatele rosyjscy.
bartolama - @SARS-Cov2: Cały ciężki przemysł. W tym produkcja komponentów i podzespoł...

źródło: comment_16370057804tXexsebc8g646ifUX30Bq.jpg

Pobierz
@bartolama: już od jakiegoś czasu tak mi sie zdawało że gdyby rosja miała wjechać na ukraine to otoczyli by stolice trzymająć ukraine w szachu, a wojska wjechały by na całe zadnieprze i to było by ich głównym celem. myśle że ukry będą bić się do ostatniego żołnierza.
@bartolama: Ukraina praktycznie nie miałaby szans się obronić. I w sumie nie wiem czy szybko upadek nie byłby lepszy. Jeśli ruskim nie wyjdzie blitzkrieg to znając mentalność i jednych i drugich zrobi się tam druga Rwanda, tym bardziej, że za pewne ściągnął też najemnicy z byłych republik radzieckich i Jugosławii
I teraz pytanie, co Państwo Polskie powinno w tej sytuacji zrobić?
Czy umierać za Ukrainę?
Czy ją dozbrajać w warmate/ gromy i w to co mamy? (W zamian za co?)
Czy zająć Kaliningrad wyrazie W?
Czy zagrozić rozwaleniem radaru wczesnego ostrzegania przed zachodnimi rakietami balistycznymi zlokalizowanego w Kaliningradzie?
Czy nic nie robić?

Ciekawe czy NATO/ Wojsko Polskie/ politycy...mają jakiś plan?
Myślę że Ukraińcy powinni mieć (i pewnie mają) plan obronny.

-Zaminowanie mostów na głównych kierunkach.
-Wyposażenie żołnierzy w środki przeciwpancerne.
-Ogromną liczbę tanich dronow kamikadze (nawet z rynku cywilnego) wyposażonych choćby w granat odłamkowy/ minę przeciwpiechotną?
- mocno obsadzić infrastrukturę krytyczną...żeby nie dało się jej zdobyć bez zniszczenia....oraz wyprosić z niej ludność rosyjskojęzyczną (bo będą V kolumną)

Albo jeśli teren jest nie do obrony, to go oddać w negocjacjach w zamian za
@bartolama: Bardzo fajnie brzmi ten plan ale z drugiej strony po co by była ta zasłona z imigrantami jak i tak nie jest to zasłona bo wywiad dobrze wie co może się stać i co kto planuje