Wpis z mikrobloga

Kolejny dowód na to że pomimo upływu lat, Linux nadal ledwo raczkuje jeśli chodzi o przyjazność i GUI. Masz dwa monitory z różną rozdzielczością i odświeżaniem? System dostaje #!$%@?. Chcesz zainstalować Steam ale deweloperzy dystrybucji nie podumali? System wywala ci całe środowisko graficzne. Jakakolwiek bardziej zaawansowana konfiguracja? Terminal bo GUI do tego albo nie istnieje, albo jest tragicznie prostackie.

Fakt że każda próba "ucywilizowania" pingwina (choćby Gnome i ich projekty, Ubuntu, Fedora Silverblue itd) spotyka się z jazgotem, tupaniem i atakiem paniki trueschool linuksiarzy bo "dej ar tuking ałyr konfigurabiliti!!111" na pewno nie pomaga ¯\_(ツ)_/¯

#linux #komputery #pcmasterrace #systemyoperacyjne
  • 28
@krytyk__wartosciujacy: Instalator grzecznie pytał czy jest pewien czy chce kontynuować, problem w tym że wylistował po prostu listę pakietów a skąd normalny człowiek ma wiedzieć czym jest xorg, gdm i tym podobne? Chcę zainstalować Steam to oczywiste że klikam "tak, jestem pewien".
Zresztą takie same komentarze widziałem na reddicie xD Obwinianie wszystkiego dookoła a nie faktu że we współczesnym systemie na desktopy można sobie kompletnie odinstalować GUI ( ͡° ͜
inux to system dla ludzi którzy umieją czytać ze zrozumieniem


@bruuh:
- użytkownik chce zainstalować Steam
- system wypluwa komunikat czy chce kontynuować
- użytkownik daje że tak, oczywiście, chce kontynuować instalacje Steam. Przecież o to prosi właśnie

linux to system dla ludzi którzy umieją czytać ze zrozumieniem


Czytanie ze zrozumieniem naprawi działanie kilku monitorów albo braki w GUI? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
dlaczego uważasz możliwość odinstalowania GUI za wadę? Jak dla mnie to zaleta, jak chcę zmienić na inne przykład, po co mi tamto.


@bruuh: Dystrybucja na desktopy dla przeciętnego użytkownika powinna mieć taką możliwość ukrytą za 10 (zrozumiałymi) ostrzeżeniami. Ba, ukrycie całego file systemu a la macOS nie było by głupim pomysłem. Dla ciebie to zaleta więc dalej miałbyś Arche, Debiany czy Ubuntu Server gdzie robiłbyś sobie co chcesz i jak chcesz.
- system wypluwa komunikat czy chce kontynuować


@L3gion: no właśnie tu się kłania czytanie ze zrozumieniem, system zapytał czy wgrać steam ale #!$%@?ć od groma innych paczek i zamiast wpisać y/n trzeba było yes i do czy coś takiego, serio żadnych czerwonych lampek? ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym to nie było normalne zachowanie tylko jakiś bug w Pop OS który dawno temu naprawili ¯\_(ツ)_/¯

Czytanie ze
Kolejny dowód na to że pomimo upływu lat, Linux nadal ledwo raczkuje jeśli chodzi o przyjazność i GUI.


Ziom… od upływu lat to tylko włosy siwieją i żyć się chce coraz mniej.
Na pewno nic się nie naprawia, nie poprawia, ani nie tworzy.

Chcesz dobre GUI na linuksie? Kup sobie androida i nie płacz.

Masz dwa monitory z różną rozdzielczością i odświeżaniem?


Mam.

System dostaje #!$%@?.


Chyba twój.

Chcesz zainstalować Steam ale
@L3gion: Nie ma się co oszukiwać. Linux to nie jest system dla przeciętnych użytkowników. I nie ma co zaklinać rzeczywistości.

Ja się kiedyś bawiłem w linuxa ale i tak na dość przystępnej dystrybucji jaką jest Ubuntu. - no i ok, podobało mi się. Ogólnie dla mnie fajna sprawa. Miałem tylko problem z przestrzennym dźwiękiem 5.1. Ale nie oszukujmy się traktowałem to hobbystycznie. Jakieś grzebanie w konsoli mimo, że dla mnie nowość
W takich dyskusjach nigdy nie rozumiałem parcia do tego, aby ten system był dla mainstreamu. Dla mnie może być niszowy jeśli chodzi o desktopy dopóki rozwija się w takim tempie jak dotychczas.


@balrog84: True. Dlatego nie rozumiem tego parcia na walkę np. linux vs windows i kolejne zapowiedzi, że "to bedzie rok linuxa" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@L3gion: #!$%@? jak potłuczony. LTT od lat, głównie Anthony, mówią o tym że gaming na Linuxu jest najs i że warto spróbować go mieć jako Daily driver. Więc spróbowałem, już miesiąc leci i powiem szczerze, że jestem wniebowzięty (zainstalowałem pop OS), gry działają płynniej niż na Windowsie xD gram w 144hz w 2k w gry typu gta V, no mans sky, doom eternal. Wszystko śmiga aż miło, system stabilny w chj,
Linux to system tworzony przez zawodowców zatrudnionych w największych światowych firmach IT, w tym w MS, dla wszystkich, w tym dla informatyków zatrudnionych w MS, ale głównie dla zwykłych użytkowników Androidów.

@Pabick: