Wpis z mikrobloga

Dużo osób nie wie, jak płacić za przejazdy w #autobus #mpk #rzeszow dlatego postanawiam napisać krótki poradnik.

Osobiście nie polecam. Jest dużo alternatyw. Odkąd nie korzystam, to rzadko choruję na cokolwiek. Ale jak ktoś musi, to warto mieć plany B i C, jeśli wybrana metoda płatności nie zadziała lub będzie niedostępna. Plan C to zapasowy bilet papierowy w portfelu.

UWAGA: Są biletomaty na zewnątrz przy przystankach (nie przy wszystkich!) i biletomaty w autobusach. Te na zewnątrz znajdują się przy wielu przystankach i pozwalają nam doładować kartę miejską lub kupić bilet okresowy. Środki od razu zapisują się na karcie. Jeśli zdecydujemy się na zakup biletu lub doładowania przez Internet, to potem musimy je zapisać w autobusie w kasowniku (o tym poniżej).

Lokalizacje biletomatów na zewnątrz https://ztm.rzeszow.pl/menu/epodrozny/biletomaty/

Opcje polecane:

Bilet miesięczny
Jeśli często korzystasz z autobusów, to najbezpieczniej jeździć z biletem miesięcznym. Do tego potrzebujemy karty miejskiej. Trzeba ją posiadać przy sobie. Kłótnie z kontrolerami nic nie zmienią. Ci mają możliwość to sprawdzić, ale taki jest regulamin przewoźnika i za brak tego dokumentu jest mandat. Możesz komuś pożyczyć imienną kartę i przewoźnik przed tym się broni.

Nie ma obowiązku przykładania karty z biletem miesięcznym, ale możemy przykładać, by mieć statystyki na swoim koncie.

Jak wyrobić kartę miejską:

1. Wchodzimy na stronę https://ebilet.erzeszow.pl
2. Wypełniamy formularz
3. Idziemy do POP-u z dokumentami (dowód, legitka, zaświadczenie z uczelni) i dopełniamy formalności

Jak kupić bilet okresowy:

1. Przez Internet (musimy go potem zapisać na karcie!)
2. W biletomacie na zewnątrz (bilet od razu się zapisze)

Jeśli kupimy bilet przez Internet, to:

1. Po 24 godzinach (w praktyce po godzinie bilet powinien już się zaczytać) idziemy do autubusu.
2. W kasowniku wybieramy opcję "zapis biletu na karcie"
3. Wkładamy kartę miejską (nie przykładamy) do czytnika i czekamy na komunikat o powodzeniu operacji

UWAGA! Nie uprawiamy hazardu i bilet zapisujemy odpowiednio wcześniej przed upływem ważności poprzedniego.

Płatność kartą miejską
Jeśli jeździsz od czasu do czasu, to doładuj środki na kartę miejską w biletomacie na zewnątrz. Bilety elektroniczne są tańsze od papierowych.

Doładowaną kartę przykładamy do kasownika 2 razy - gdy wsiadamy i gdy wysiadamy. Jeśli jedziemy tylko kilka przystanków, to zapłacimy mniej.

Płatność kartą debetową
Nowy sposób płacenia za bilet. Nie wiem, czy działa we wszystkich autobusach. Sposób ten może być jednak zawodny, dlatego warto mieć w portfelu zapasowy bilet papierowy oraz skonfigurowaną aplikację do płacenia telefonem.

Kartę debetową przykładamy do kasownika tylko raz. Inaczej kwota zostanie pobrana tyle razy, ile przyłożymy kartę!

Płatność aplikacją
Jeśli macie konto w PKO BP, to możecie płacić aplikacją IKO. Inne aplikacje: moBILET, zBiletem, SkyCash. Wcześniej trzeba aplikację skonfigurować. W przypadku IKO aplikacja musi być aktywowana poprzez IPKO lub telefonicznie. W pozostałych należy doładować konto lub podpiąć kartę płatniczą. Do autobusu wsiadamy dopiero wtedy, gdy w aplikacji mamy środki lub mamy podpiętą i zweryfikowaną kartę płatniczą. Tutaj też warto mieć plany awaryjne, bo możemy stracić połączenie z siecią, rozładuje się nam telefon, system się zawiesi i nie kupimy biletu.

Bilet papierowy
Do zakupu w sklepach, kioskach (tych coraz mniej przy przystankach), biletomatach na zewnątrz, biletomatach w autobusach (nie polecam), ewentualnie można wysępić od kogoś na przystanku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

2 bilety studenckie są tylko dla 2 studentów. Jeśli nie jesteś studentem, masz mieć bilet normalny.

Sposoby niepolecane:

Zakup w biletomacie w autobusie
Biletomaty są awaryjne i ustawiają się do nich kolejki. Kontrolera to nie będzie obchodzić. Masz mieć bilet. Jeśli biletomat nie wyda biletu, trzeba walić pięścią w dolną część (bodajże w pomarańczowe, niech ktoś to jeszcze potwierdzi). Trzeba mieć odliczoną kwotę. Jeśli biletomat nie może wydać reszty, to wypluje wrzucone monety i nie wydrukuje biletu.

Zakup u kierowcy
Trzeba mieć odliczoną kwotę, a kierowca może nie mieć biletu. W czasie pandemii COVID kierowcy nie sprzedają biletów.

Alternatywy dla autobusów

Nogi
Można przy okazji poznać miasto.

Rower
Najlepsza alternatywa dla komunikacji miejskiej. Na zakupy polecam Millenium Hall - rower przypinamy pod dachem do U-kształtnych stojaków.

Samochód
Jeśli nie mamy własnego, a inne opcje nie wchodzą w grę, to awaryjne możemy wypożyczyć m.in. od 4mobility po ściągnięciu aplikacji.

Blinkee
Trzeba ściągnąć aplikację, przesłać dowód lub prawo jazdy, poczekać na aktywację konta, podpiąć kartę płatniczą i w drogę. Sposób ten jest dość drogi - obecnie 60 gr na minutę, co przy 15 minutach jazdy daje ok. 10 zł.

Gdzie szukać rozkładu jazdy autobusów:

1. http://einfo.erzeszow.pl
2. Aplikacje w Google Play lub przypinamy do ekranu startowego wybrane tablice z powyższego linku

Aha, niektóre linie mają własny znany tylko sobie rozkład jazdy.

#komunikacjamiejska
  • 7
Dobry poradnik! Od siebie jeszcze dodam, że prócz hulajnóg blinkee mamy jeszcze te od Bolta - są tańsze, ale za to obejmują mniejszy obszar. Z aut na minuty jest jeszcze Panek, ale żeby złapać go w momencie kiedy go potrzebujesz jest bardzo ciężko - najczęściej ponad 50% aut jest albo na granicy strefy w Drabiniance lub na Projektancie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z własnego doświadczenia mając jeszcze auto