Wpis z mikrobloga

@ziolo86: musisz wejsc do pliku konfiga i tam wyedytowac. Jest yam kilkanaście linijek. Tak, przez konsole, ale musisz umiec obslugiwac wybrany edytor plikow, jak vim, nano, emacs itd.
w pliku sudoers przez visudo


@bgrzegorz: nie, po pierwsze jak nie jesteś w sudoers to nie odpalisz visudo. A po drugie jak op instalował system to musi być domyślnie w jakiejś grupie która jest określona w sudoers albo mieć hasło do roota.

Po co ci konfiguracja per nano w sudoers bo nie czaję? Chyba, że chcesz bezhasłowo? Ale też nie wiem po co.
nie wiem jak mają inne dystrybucje, ale jeszcze w 2015 w debianie trzeba było dodać w sudoers linijkę

user host=(root) ścieżka-do-nano

zakładam, że OP nie wie jak skonfigurować sudo


@bgrzegorz: Pokażę ci coś. Domyślnie w debianie masz:

# Allow members of group sudo to execute any command
%sudo ALL=(ALL:ALL) ALL

Jeśli jesteś w grupie sudo w systemie to twoja reguła już zawiera się w regule wyżej. Twoja reguła ma tylko sens
dzięki ale chodziło mi czy istneje komenda ssh np ."ssh -getConfig PermitRootLogin"


@ziolo86: od strony klienta nie a przynajmniej nie na wszystko bo była by to sroga luka w zabezpieczeniach jakbyś mógł sobie każdy serwer ssh skanować pod względem kondiguracji. Na pewno informacje, które muszą zostać wydane użytkownikowi są przedstawiane przez serwer np dostępne algorytmy szyfrowania po stronie serwera. Niektóre są dostępne dopiero po autoryzacji np x11 forward.

Nie chce mi