Wpis z mikrobloga

@lalalama: @ApacerPL: W wielkim skrócie firma stawia niewielki drewniany domek i w dokumentacji napisali "Linię zasilającą WLZ od złącza kablowego do rozdzielnicy wykonać kablem YKXS 5x10mm2". Do tej pory myślałem, że skoro skrzynia energetyczna w granicach działki posiada szpilki uziemiające, czy jak to się zwie, to po prostu zakład podłączy mi 3 fazy + neutralny + ochronny bezpośrednio pod skrzynię. Doświadczenia nie mam, proszę nie bić za pytania ( ͡
Czyli przy takim domku/altance trzeba jednak robić dodatkowe uziemienie przy samym domku?


@mateo_olsztyn: Tak. Do tego kabel YAKXS 4x16 i jesteś zadowolonym użytkownikiem dobrego i taniego kabla, nie przepłacasz za 5-tą żyłę (z resztą zbędną) oraz masz instalację wykonaną prawidłowo (bo uziom własny i tak musi mieć).
@mateo_olsztyn: 10 mm^2 to wcale nie jest duży przekrój, rozłączniki izolacyjne posiadają z reguły zaciski przyjmujące przewody do 35mm^2, aczkolwiek operowanie aż takim przekrojem jest dość karkołomne w małej, domowej rozdzielnicy i lepiej wtedy wejść najpierw na złączki szynowe, a dalsze połączenia wykonywać linką.
10mm^2 wejdzie w dowolny aparat i nie ma z tym problemu nawet w małych rozdzielnicach mieszkaniowych.