Wpis z mikrobloga

@janek_: szczerze to na razie pytam czysto teoretycznie, naped bede wymienial na wiosne jak zima mu dowali, po prostu zaczalem sie zastanawiac nad znacznym uproszczeniem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Podejrzewam ze jesli chodzi o zakres to zawsze jest jakis kompromis, i np trzeba zrezygnowac z biegow najbardziej podjazdowych, najbardziej sprinterskich albo postawic na bardzo duze odleglosci miedzy przelozeniami?
Ja się przesiadłem z 3x9 (rower crossowy) na 1x11 (gravel)
Trochę za mało do tej pory na nim jeździłem żeby sobie wyrobić pewna opinie, ale z pierwszych wrażeń to mega wygoda, że obsługuje wszystko jedną manetką i nie zastanawiam się jaki mam blat z przodu, łatwiej się czyści.
Do napędów 3/2 blatowych już raczej nie wrócę.

Też mnie straszono, że będzie mi brakować przełożeń itp - w ogóle tego nie czuje, jeżdżę
@DryfWiatrowZachodnich: ja się przesiadłem z 2x na 1x i potem jeżdżę też na 2x na szosie, a 3x wspominam (bardzo źle) z przeszłości. Jw - wygoda jest niesamowita, rozpiętość jakoś niespecjalnie boli jeżeli wiesz co robisz i możesz sobie zmniejszyć lub zwiększyć zębatkę z przodu, ale są też wady - podstawa to głośność - Narrow Wide jest głośniejsze, a druga to żywotność napędów - w mtb łańcuchy 1x12 są na 1x
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@DryfWiatrowZachodnich: ja się przesiadłem ze gravela na 105 dwóch blatach z przodu na 1x12 jestem bardzo zadowolony a i prędkości mi nie brakuje na najmniejszej 10 z tyłu naprawdę można się rozpędzić dla mnie za ciężka :)
druga to żywotność napędów - w mtb łańcuchy 1x12 są na 1x kilometrów.


@ujdzie: w sensie co, max 19 i wymiana?

Patrząc na twoje preferencje co do jazdy jednak polecałbym 2x11


@Im_from_alaska: z ciekawosci, czemu? Bo mam trekinga 3x9 czy tez 3x8, z duzej z przodu niemal nie korzystam, wiec przechodzic na 2x11 nie wiem czy ma sens, dalej mam z przodu cos co trzeba czyscic, moze sie popsuc itd
@DryfWiatrowZachodnich: kombinacja kilku czynników
- jedno to rzeczywiście przekosy
- specyfika narrow wide - to są inne zęby, mocniej i dłużej trzymają łancuch (są głośniejsze przez to)
- łańcuchy 12x są cieniutkie i często odchudzane
- syf i brud też nie pomaga

Generalnie w mtb mi się podoba, ale w szosie tak średnio się to sprawdza.
z ciekawosci, czemu?


@DryfWiatrowZachodnich: bo masz więcej przełożeń i mniejsze róznice między nimi.

do szosy i gravela na równe ubite drogi brałbym 2x11, żeby było wygodnie; do mtb i przełaja gdzie latasz po kamolach i błocie 1x11, żeby ci łańcuch z przodu nie latał na nierównościach.