Wpis z mikrobloga

mirki mam pytanie. Kiedy płaci się prowizje agencji nieruchomości? Baba chce cześć po umowie przedwstępnej, a cześć po przyrzeczonej. Ja uwazam, ze powinnam zapłacić jej po udanej transakcji. Nie ma póki co sprecyzowanego nigdzie w umowie kiedy to płace. Jakieś doświadczenia w tej kwestii? Baba jest po 50, jakaś stara wyjadaczka i robi mi ciagle pod górkę. Jeśli sprzedający zrezygnuje z umowy to co, ja tracę czesc, która zapłaciłam jej po umowie przedwstępnej? #mieszkanie #zalesie #patologiazmiasta
  • 7
@Ahhahansjahs: powinno być uwzględnione w umowie, jak nie ma w umowie o tym zapisie, to po przeniesieniu własności. Zwyczajowo, jeśli jest kredyt hipoteczny i transakcja się rozkłada na 2-3-4-5 miesiecy to bierze się 50% przy jednej umowie i 50% przy drugiej.

Często też jest to po to, że jakbyś nie dostała kredytu, to to 50% pośrednik zachowuje jako zapłate za swoją pracę - chociaż uważam że "prace" to wykonał dla sprzedającego,
@Ahhahansjahs: Z tego, co pamiętam to płaciłam na koniec. W przedwstępnej umowie często zawiera się kary umowne, żeby sprzedawcy nie opłacało się rozmyślanie. Fakt, że jak np. nie dostaniesz kredytu to wtedy zadatek powinien Ci zostać zwrócony, a pytanie co z prowizją dla agenta. To musisz ustalić.