Wpis z mikrobloga

Dwa szybkie pytanka.
1. Czy chemia do wywoływania filmów jest przeznaczona do jednokrotnego użytku, czy mogę jej użyć ponownie po tygodniu (Fomadon Excel i Fomafix P)?
2. Ostatnio jako zmiękczacza używałem płynu do mycia naczyń ale zostało trochę zacieków na filmie. Czy mogę użyć Mirasolu otwartego 5 lat temu? xD

#fotografiaanalogowa
  • 7
Czy chemia do wywoływania filmów jest przeznaczona do jednokrotnego użytku, czy mogę jej użyć ponownie po tygodniu (Fomadon Excel i Fomafix P)?


@Anawa73: To zależy od chemii, część jest wielokrotna, część jednorazowa (oneshot),
nie znam tej o której piszesz, ale *fix to pewnie utrwalacz, te z zasady żyją długo.

2. Ostatnio jako zmiękczacza używałem płynu do mycia naczyń ale zostało trochę zacieków na filmie. Czy mogę użyć Mirasolu otwartego 5 lat
@Anawa73: chyba wszystkie wywoływacze robione z koncentratu mają krótką żywotność. Używam Ultrafina ilforda i wylewam go po wywoływaniu. Teoretycznie można jeszcze raz wywołać na tym samym roztworze jeszcze jeden koreks ale robię to bardzo rzadko. Kiedyś wołałem na hydrofenie (z proszku) i tam roztwór mógł stać miesiąc albo i dłużej.
Urwalacze można trzymać też bardzo długo. Należy jednak pamiętać że im więcej filmów na danym roztworze zrobimy tym bardziej się rozcieńcza