Wpis z mikrobloga

Co jakiś czas na giełdzie powtarza się ta sama historia która udowodnia że sentyment do jednej spółki to najgorsze co może spotkać inwestora. Aktualnie lekcje swoim akcjoinariuszom funduje #mercator, z niedawnych historii w ostatnim czasie mieliśmy jeszcze #cdprojektred #aqt i #kania (z których tylko redzi jeszcze mogą coś pokazać bo w przeciwieństwie do pozostałych istnieją ;)

Każdy kto chce grać na giełdzie a skupia się na jedenj spółce już przegrał. Najwiekszy rak jest na grupach inwestorów na fb gdzie jakiekolwiek słowo krytyki przejawia się krzykiem i wyzwiskami od ludzi którzy mają -50% na portfelu i nie potrafią poradzić sobie z dysonansem poznawczym.

#gielda
  • 43
@artur_syn_tadka: zarabiasz, to nie tak się powinno robić

@Koryntiusz: to co jest na tych forach to jeden wielki jazgot, po za tym sporo osób racjonalizuje sobie jakoś to co się teraz dzieje. Dodaj opłacanych naganiaczy, trolli itp. ktoś kto w jakimkolwiek stopniu polega na tych wpisach sam sobie jest winien.
@Koryntiusz: Dobra lekcja psychologii inwestowania. Zresztą nie tylko tutaj, choć tu bardzo wyraźna bo związana z jedną z 20 największy spółek na giełdzie. Wypieranie, strach przed realizacją straty. Albo ktoś się z tym ogarnie albo straci przy byle tąpnięciu.
@Koryntiusz: racjonalizacja i syndrom wyparcia, ciężko po prostu przyznać się do błędu i straty kasy, jeżeli firma ma kupę kasy ale nic z nią przez tyle czasu nie robi no to trochę xD. Plus zmiana otoczenia na rynku, pandemia już nie będzie tak mocno grzana. Ja na prawdę się zastanawiam co kieruje ludzmi którzy jeszcze wchodzili w tą firmę, bo tych co wiszą na haku poniekąd rozumiem.
@Koryntiusz: na tych spółkach, które podałeś najważniejsze jest to, że są to spółki o dużej neiwadomej. Cdr przecenione 2 Razy, mercator był super na covidzie a po co tam siedzieć teraz to nie wiem, Kania przekręty. Jak chce się siedzieć na 1 spółce to trzeba wiedzieć dlaczego a nie dywersyfikowac i nie wiedziec po co. Osobiście uważam że nie jesteś w stanie wiedzieć co się dzieje na kilkunastu spółkach na raz
Mówiąc ludziom który sposób na inwestycje jest lepszy musisz się wiązać z opiniami drugiej strony, która może pokazać spore zyski obalające twoja teorie


@artur_syn_tadka: Nigdzie nie napisałem że nie jest możliwe zarobienie mając tylko jedną spółkę. Mogę powiedzieć że to jest ekstremalnie głupie.

Gdybyś miał przeskoczyć dwa budynki za 100 mln dolarów, gdzie 99% uczestników ginie to zwyzięzcy można gratulować ale na pewno nie było to rozsądny sposób na zarobek.

Ja
@Koryntiusz: no właśnie o to chodzi żeby wiedzieć czy się opłaca skakać czy robić to bo w internecie tak pan powiedział. Nie nazwałbym swojej taktyki ekstremalnie głupia, mało tego od tego czasu sledze wszystkie informacje na temat spółki, polityki, surowców i multiplikuje akcje i instrumenty pochodne jednej spółki, w której sytuację znam jak żadnej innej. No fakt dobrego inwestora czyni cie znanie teorii i uzyskanie 2% rocznie z 10tys. Ja mam
No fakt dobrego inwestora czyni cie znanie teorii i uzyskanie 2% rocznie z 10tys. Ja mam taktykę żeby jak najbardziej spotęgować swój kapitał i dopiero przejść na bardziej pasywna taktykę o ile wgl zostane na giełdzie do 2023. Jak narazie idzie mi wyśmienicie więc ważne żeby w odpowiednim czasie wyjść z zyskiem a o tym zdecyduje ja, a nie strategia jakiegoś teoretycznego doradcy


@artur_syn_tadka: Snujesz jakieś swoje domysły na temat tego
@Koryntiusz: Największy sentyment do tych spółek wydają się mieć ludzie którzy ciągle o nich piszą na mirko i jak to głupim trzeba być żeby je kupować. Taki cdp, merc czy aqt to kotlety które są odgrzewane już 25 raz, z czego 3 razy już były przetrawione. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Największy sentyment do tych spółek wydają się mieć ludzie którzy ciągle o nich piszą na mirko i jak to głupim trzeba być żeby je kupować


@unified_observer: Głupim to trzeba być żeby je trzymać bez cienia krytyki a potem trzymać aż do straty 50-100% ;)

Miałem 3 z 4 wymienionych spółek i na 2 z 3 zarobiłem całkiem nieźle.